Wysoko postawiona poprzeczka oraz założenia oparte na perfekcjonizmie utrudniają realizowanie planów i założeń. Wytrwaniu w postanowieniach znacznie pomaga życzliwe nastawienie do własnych słabości oraz właściwie zwizualizowany cel.

 

Metoda małych kroków 

2022 rok zapiski notatnik

Świadomość rzeczywistych powodów, jakie popychają ludzi do wprowadzania zmian w swoim życiu, to jeden z podstawowych elementów pozwalających oszacować możliwość osiągnięcia sukcesu. Jeżeli cel wynika z wewnętrznej potrzeby, dążenia do samodoskonalenia czy rozwoju, dużo łatwiej będzie przechodzić od planów do czynów. Realne oszacowanie możliwości, determinacja oraz wizja pozytywnego efektu będą sprzymierzeńcami każdego przedsięwzięcia. Dotyczy to różnych sfer życia, ale w ogromnej mierze odnosi się do tego, czy zmiany uda się wprowadzić i czy będą one trwałe. Niezależnie od tego, jakiego obszaru ma dotyczyć planowana zmiana, warto nastawić się na realizowanie mniejszych zadań, które – jedno po drugim – pomogą dotrzeć do celu. Metoda małych kroków szczególnie sprawdza się w tych obszarach, które wymagają dużego wysiłku. Niebagatelne znaczenie ma też akceptacja potknięć. Podejście restrykcyjne i niedające pola do błędu może sprawić, że nawet z pozoru łatwe zadania pozostają w sferze marzeń. Z felietonu Joanny Chmury dla magazynu Focus można dowiedzieć się, czy wyrozumiałość dla siebie samego będzie świadczy o porażce i jakie jeszcze aspekty w drodze do samodoskonalenia warto brać pod uwagę, aby z satysfakcją przejść przez proces zmiany.
 

Równowaga ciała i umysłu

Niezależnie od tego, czy odczuwa się potrzebę opracowania i realizowania założeń nastawionych na zmianę, nie należy zapominać o wysokiej wrażliwości na konieczność zachowania równowagi między troską o umysł i ciało. Badania, które przywołuje w swoim felietonie Katarzyna Sroczyńska, wskazują jednoznacznie na potrzebę wzmacniania treningu umysłowego ćwiczeniami samego ciała. Chociaż związek między rozciąganiem mięśni a subiektywnie odczuwaną przyjemnością wydaje się odległy, już taki pozornie niewielki wysiłek może pozytywnie wpłynąć między innymi na redukcję stanów zapalnych w organizmie. Ze wspomnianych badań wynika, że nawet niewielka aktywność fizyczna powoduje regulację wydzielania hormonów. Udowodniono również, że siła mięśni przekłada się bezpośrednio na siłę umysłu. Lepsza pamięć czy większa objętość istoty szarej to bezpośrednie skutki aktywnego trybu życia. Wynika stąd, że choć sam ruch nie jest eliksirem młodości, to pozwoli zachować dłużej dobrą kondycję całego ciała. O tym, jakie proste codzienne czynności pomogą zapobiegać w przyszłości chorobom neurodegeneracyjnym oraz zadbają o dobry nastrój każdego dnia, mogą Państwo przeczytać w magazynie Focus.

 

Źródła:

1Joanna Chmura, Chcesz wytrwać w postanowieniach noworocznych? Trzeba do nich dodać dwa składniki, https://www.focus.pl/artykul/chcesz-wytrwac-w-postanowieniach-noworocznych-trzeba-do-nich-dodac-dwa-skladniki-felieton (dostęp: 16.02.2022).

2. Katarzyna Sroczyńska, Postawa, rozciąganie mięśni, taniec. Jak ruchy ciała wpływają na naszą psychikę, https://www.focus.pl/artykul/postawa-rozciaganie-miesni-taniec-jak-ruchy-ciala-wplywaja-na-nasza-psychike (dostęp: 16.02.2022).