Jedzenie i picie w miejscach publicznych czy prowadzenie rozmowy telefonicznej w towarzystwie innych osób to sytuacje stosunkowo naturalne. U niektórych osób mogą one wywoływać nasilony, trudny do opanowania lęk.

 

Subiektywna trudność

fobia spoleczna

W erze mediów społecznościowych, które skupiają wokół różnych tematów setki czy tysiące ludzi, może wydawać się, że kontakty międzyludzkie nigdy nie były na tak zaawansowanym poziomie. Tę tezę jednak szybko weryfikuje rzeczywistość. W realnym życiu niektórym osobom nie tylko trudniej jest wyrażać opinie, elokwentnie się wypowiadać czy brylować dowcipem. Emocje silniejsze niż zakłopotanie czy zawstydzenie mogą w dużym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Poziomu odczuwania lęku i symptomów fizycznych stresu to subiektywne cechy. Osoba odczuwająca nasilony lęk nie zawsze zwraca się o wsparcie. Introwertycy czasami odczuwają dyskomfort związany z wchodzeniem w interakcje społeczne i nie ma w tym nic nieprawidłowego. Kłopot pojawia się w momencie, w którym lęk związany z pewnymi sytuacjami społecznymi wykracza daleko poza dyskomfort i powoduje coś więcej niż niechęć do opuszczania strefy komfortu. Osoby cierpiące na fobię społeczną stają się niewolnikami własnego lęku.
 

Przywrócić kontrolę

Strach, jako jedna z emocji podstawowych, jest bardzo ważnym elementem psychiki ludzkiej, która decydowała o przetrwaniu człowieka. Może być moblilizatorem i czynnikiem dopingującym do działania, o ile nie przechodzi w stan przewlekły lub nie staje się na tyle dominujący, że zaburzać funkcjonowanie. Fizyczne objawy, które pojawiają się w przypadku zaburzeń lękowych, potęgują cierpienie osoby, którą dotknęło to zaburzenie.

Wiele osób dotkniętych fobią społeczną mniej lub bardziej świadomie stosuje techniki unikowe w sytuacjach, które wywołują w nich lęk. Wagarujący uczeń może okazać się osobą, u której lęk przed niepowodzeniami w szkole i reakcją kolegów na brak aprobaty przeradza się w fobię. Dostrzeżenie w porę objawów zaburzeń może być pierwszym krokiem ku odpowiednio dobranym działaniom terapeutycznym. Ważna jest świadomość tego, że nieracjonalne, a przy tym bardzo silne lęki obniżają komfort życia. Z tego powodu szczególnie istotne jest otoczenie osoby z fobią społeczną troską i wsparciem. O procesie dotyczącym tej sfery mogą Państwo przeczytać w ciekawym artykule opartym na studium przypadku w magazynie „Terapia specjalna”. Autorką jest Karolina Michalak, psycholożka, oligofrenopedagożka i trenerka TUS.

 

Źródło:

Karolina Michalak, Terapia specjalna, https://terapiaspecjalna.pl/artykul/jak-pracowac-z-podopiecznym-z-fobia-spoleczna-na-przykladzie-case-study (dostęp: 22.11.2022).