Koncert, spektakl plenerowy, fleszmob, gra miejska, wspólne śpiewanie, wystawy, uroczystości oficjalne oraz konkurs fotograficzny – tak pokrótce przedstawia się aktywne świętowanie 79. rocznicy powstania warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało obchody, dzięki którym każdy będzie miał szansę dogłębnie zrozumieć realia 63 dni heroicznej walki o wolność. To również okazja do utożsamienia się z bohaterami i bohaterkami powstania.

 

Pamięć o akcji zorganizowanej przez polskie podziemie wciąż trwa. Aby nie zgasła, warto pielęgnować ją wśród młodego pokolenia. Jednak samo relacjonowanie wydarzeń z 1 sierpnia 1944 r. nie wystarczy, aby odpowiedzialnie ugruntować postawę patriotyczną wśród młodzieży.

Trzeba zadbać o to, aby młode pokolenie miało szansę zrozumieć czas powstania i motywy decyzji podejmowanych przez bohaterów i bohaterki powstania. Przede wszystkim warto się zatroszczyć o to, by naprawdę mogło poznać ludzi, dla których uczucia, wolność i braterstwo były najważniejsze.

Oprawa graficzna i hasło przewodnie obchodów powstania warszawskiego

symbol powstanie warszawskie

Motywem przewodnim tegorocznej edycji obchodów powstania warszawskiego jest hasło: „Miłość istnieje zawsze”. W tym roku organizatorzy wydarzeń chcą pokazać, że niezależnie od okoliczności wszyscy tak samo przeżywamy to uczucie. Dlatego na grafikach zostały wykorzystane dwa rodzaje zdjęć. Jedne pokazują zakochanych w 1944 r., a drugie – współcześnie.

Chcieliśmy zaprosić w ten sposób młodych ludzi, dla których tak ważny jest świat uczuć i relacji. Chcemy, żeby zauważyli coś, co było wyjątkowe w pokoleniu żołnierzy Armii Krajowej. Oni nigdy nie byli samotni, zawsze działali z innymi ludźmi. A gwałtowność Powstania Warszawskiego pokazywała też gwałtowność uczuć – podsumował dyrektor Ołdakowski.

We wszystkich materiałach promocyjnych wykorzystano autentyczne fotografie z powstania warszawskiego oraz współczesne, inspirowane nimi zdjęcia. Wszystkie zrobiono w Warszawie. Oprócz miłości na zdjęciach widać młodość i radość – dzięki temu współczesna młodzież ma szansę utożsamić się z bohaterami i bohaterkami akcji zbrojnej. Mogą uświadomić sobie, jak niewiele różni ich od ludzi, którzy musieli zmierzyć się w walce o wolność i niepodległość.

Wydarzenia umożliwiające przeżywanie powstania warszawskiego 

Zgodnie z piramidą uczenia się najwięcej i najgłębiej przyswajamy w działaniu – stąd pomysł wydarzeń włączających aktywność uczestników. To okazja do empatycznego przeżycia i zrozumienia historii.

Wydarzenia w ramach obchodów 79. rocznicy powstania warszawskiego:

  • koncert zespołu Sorry Boys  i premiera płyty „Moje serce w Warszawie” (21.07.),
    singiel i teledysk: https://www.youtube.com/watch?v=nylr9WWXrx0 ,
  • edukacyjna gra plenerowa „Labirynt’44. Duchy Paryża Północy” (23.07.),
  • edukacyjna gra plenerowa „Chwaty powstańczej Warszawy” (29.07.),
  • 7. akcja „Wolność łączy” (1.08.),
  • akcja „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki (1.08.),
  • premiera spektaklu „Cisza” Michała Zadary (premiera: 1.08, spektakle 3–6.08.),
  • wernisaż wystawy „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet” (wernisaż 2.08, wystawa od 3.08.2023 do lipca 2024 r.),
  • Marsz Pamięci (5.08.),
  • Masa Powstańcza (6.08.).

 
Szczegółowe informacje na temat wydarzeń znajdują się na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ramię w ramię – zlot harcerski

Jak co roku harcerze spotkają się w Warszawie w dniach 29.07–2.08, aby uczcić pamięć powstańców. W tym roku zlot będzie wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy wydarzenie to współorganizują, ramię w ramię, wszystkie największe organizacje harcerskie i skautowe w Polsce.

Wierzymy, że to wielkie harcerskie święto będzie inspiracją do twórczej pracy wszystkich uczestniczących zastępów i drużyn oraz że wywrze istotny wpływ na osobisty rozwój każdego uczestnika. Zlot drużyn i zastępów ze wszystkich organizacji harcerskich działających na terenie naszego kraju oraz gości ze świata będzie nie tylko znakiem wielkiego szacunku okazanego żołnierzom Armii Krajowej, ale także dowodem wierności ideałom, za które byli gotowi poświęcić swoje życie Powstańcy Warszawscy, w tym tak nam bliscy harcerki i harcerze z Szarych Szeregów i innych organizacji – podkreślają organizatorzy zlotu.

Więcej informacji o zlocie znajduje się tu: https://www.1944.pl/zlotharcerski.html.

Okazja do uczczenia pamięci poza Warszawą

Warszawiacy i wszyscy, którzy przyjadą do stolicy specjalnie z okazji 79. rocznicy powstania, będą mogli wczuć się w klimat tego niezwykłego wydarzenia. Dla osób, które nie planują podróży do Warszawy, przewidziano konkurs fotograficzny: „Pamięć »W« kadrze”. Wystarczy uchwycić aparatem lub smatfornem obchody organizowane w dowolnym miejscu na świecie – tematem jest wszystko, co dotyczy upamiętnienia powstania warszawskiego. Prace można przesyłać od 21.07 do 7.08.2023 r.  Regulamin konkursu znajduje się na stronie Organizatora.

 

Źródło:

Program obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego, https://www.1944.pl/artykul/program-obchodow-79.-rocznicy-powstania-warszaw,5397.html (dostęp: 18.07.2023 r.).