Nikola Tesla był nazywany „władcą piorunów”. Znalazł praktyczne zastosowanie prądu przemiennego. Wizjoner i geniusz przyszedł na świat 165 lat temu. Jego wynalazki są podstawą dzisiejszej, nowoczesnej technologii. Z inicjatywy Towarzystwa Pamięci Tesli 10 lipca jest dniem poświęconym jego pamięci. 

 

portret Nikoli Tesli

Według anegdoty, Albert Einstein zapytany przez dziennikarza o to, jak to jest być najmądrzejszym człowiekiem na Ziemi, odpowiedział bez wahania: „Nie wiem, zapytajcie Tesli”. 

Barwny życiorys serbskiego inżyniera jest równie fascynujący, jak jego wiekopomne dokonania. Słynny spór z Edisonem o wyższość prądu przemiennego nad stałym, walka o opatentowanie radia, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, skrajna germofobia (lęk przed zarazkami) czy wreszcie ogromna słabość do gołębi składają się na barwny wizerunek „szalonego naukowca”.
 
 

Dzień Nikoli Tesli, geniusza i wynalazcy 

Nikola Tesla to dobrze znany inżynier i wynalazca, którego dokonania mają znaczący wpływ na rozwój nowoczesnych technologii. Stworzył i opracował ponad 120 wynalazków, takich jak: silnik elektryczny, dynamo rowerowe, prądnica prądu przemiennego czy tzw. transformator Tesli (cewka Tesli, transformator rezonansowy, generator Tesli). Wynalazł pierwszą baterię słoneczną, dając tym samym początek rozwoju fotowoltaiki. Jego bezprzewodowy transformator rezonansowy przesyłał energię elektryczną na niewielkie odległości. Na zapierających dech w piersiach pokazach zdumiewał publiczność, zapalając za pomocą transformatora żarówki niepodłączone do żadnej sieci elektrycznej. Działo się to za sprawą silnego pola elektromagnetycznego, na których swoje działanie opierają dzisiejsze ładowarki bezprzewodowe. Tesla przyczynił się również do rozwoju radiotechniki i zdalnego sterowania urządzeniami za sprawą prądów szybkozmiennych, dzięki czemu dziś możemy między innymi zdalnie sterować dronami.
 

Futurysta, którego wynalazki zelektryzowały świat

Tesla to był naukowiec z krwi i kości. Potrafił oddać idei całego siebie. Od najmłodszych lat fascynowało go, jak okiełznać siły natury. I dzięki swoim wynalazkom wyprzedził swoją epokę - mówi popularyzator nauki Karol Sobierajski z Centrum Nauki Kopernik. Zarówno biografia, jak i wynalazki Tesli są fascynującym i tajemniczym źródłem zainteresowań i inspiracji. Hunt i Draper przedstawiają Teslę jako tragicznego geniusza naukowego, którego wizje były tak daleko poza zasięgiem reszty ludzkości, że przeznaczone mu było życie w samotności.

W przeddzień urodzin Nikola Tesli przypada dzień chodzenia do pracy inną drogą. Geneza powstania tego dnia nie jest do końca znana, ale może przy okazji tego święta warto zastanowić się własnymi, dobrze utartymi ścieżkami i pójść inną, nową drogą. Może spotkać nas na niej miła niespodzianka, która rozbudzi w nas kreatywność na miarę tej Tesli.

 

Źródła:

  1. NaukaWPolsce.pap.pl, nikola-tesla-geniusz-ktorego-wynalazki-zelektryzowaly-swiat, (dostęp 30.06.2021).
  2. CiekawostkiHistoryczne.pl, szesc-najwiekszych-odkryc-i-wynalazkow-nikoli-tesli-czy-znales-je-wszystkie/ (dostęp: 30.06.2021).
  3. Hunt Inez, Wanetta W. Draper, Lightning in his hand: The life story of Nikola Tesla. Sage Books, 1964.