Nagroda w dziedzinie nauk ekonomicznych jest najmłodszą ze wszystkich nagród noblowskich. Została ufundowana w 1968 r. przez Królewski Bank Szwecji. Tegorocznym, siedemdziesiątym piątym, laureatem Nagrody Nobla w tej dziedzinie został francuski ekonomista Jean Tirole. W uzasadnieniu Królewska Akademia Nauk stwierdziła, że naukowiec „jest jednym z najbardziej wpływowych ekonomistów naszych czasów”, a doceniono go za „analizy sił rynkowych oraz regulacji”.

Profesor Tirole zajmuje się organizacją rynku i konkurencją, regulacjami, teorią organizacji, teorią gier, finansami, makroekonomią, ekonomią i psychologią. Napisał przeszło 180 artykułów naukowych i 11 książek. Nagrodę Nobla otrzymał za prowadzone od lat 80. badania nad tym, w jaki sposób wielkie firmy (tzw. oligopole) decydują o cenach swoich produktów dla klientów, czym się kierują w podejmowaniu decyzji biznesowych, jak powinno się regulować te firmy, by przynosiły korzyści społeczeństwu i nie zatrzymywały zysków dla siebie. Tirole stworzył dla rządów modele do kontrolowania dużych firm bez strat dla konkurencji i klientów.

Jean Tirole urodził się w 1953 r. w Troyes. Ukończył wydział inżynierii na politechnice w Palaiseau pod Paryżem. W 1981 r. pod kierunkiem ekonomicznego noblisty Erica Maskina obronił doktorat z ekonomii na prestiżowym Massachusetts Institute of Technology w USA. Ukończył także jedną z najsłynniejszych technicznych francuskich szkół École Nationale des Ponts et Chaussées. Od 1991 r. pracuje na Uniwersytecie w Tuluzie. Jest jednym z twórców Instytutu Ekonomii Przemysłowej, który stał się kolebką „szkoły tuluskiej” w ekonomii. Tirole otrzymał wiele tytułów doctora honoris causa – m.in. z uczelni w Brukseli, Londynie (London Business School), Montrealu (HEC), Mannheim, Atenach (Athens University of Economics and Business) czy Lozannie.