Powoli opada stres związany z maturami, ale już budzą się nowe emocje – te, które towarzyszą młodym ludziom w trakcie rekrutacji na studia. Wsparcie w ich opanowaniu na pewno przyda się niejednemu nastolatkowi ubiegającemu się o indeks. Mogą Państwo pomóc uczniowi, dbając o to, aby poznał wszystkie ścieżki naboru, nie pominął żadnych procedur i nie przegapił ważnych terminów.

 

Rekrutacja 2023/2024 na większości polskich uczelni wyższych rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 31 października. Absolwenci szkół ponadpodstawowych mogą wybierać z 1770 kierunków. W większości szkół rekrutacja odbywa się online. O czym warto przypomnieć uczniom, żeby mieć pewność, że dopełnili wszystkich niezbędnych formalności? Jakie mają alternatywne rozwiązania, gdyby nie dostali się na wymarzoną uczelnię?

Najważniejsze daty w procesie naboru

Terminy rozpoczęcia poszczególnych etapów i zakończenia rekrutacji różnią się w zależności od uczelni wyższej.  Jednak zazwyczaj przypadają w zbliżonym czasie.

Etapy naboru na studia:

  • rekrutacja zasadnicza – trwa zazwyczaj od końca maja/początku czerwca do połowy lipca;
  • rekrutacja uzupełniająca – trwa od połowy lipca i kończy się na przełomie lipca i sierpnia;
  • rekrutacja dodatkowa (wrześniowa) – trwa do końca października; dotyczy tylko tych kierunków, na których zostały jeszcze wolne miejsca.

 
Konkretne terminy zostaną ustalone przez poszczególne uczelnie. Tutaj znajdą Państwo daty rekrutacji na studia dla poszczególnych miast i instytucji. Informacje o naborze są aktualizowane na stronach uczelni. Dlatego warto polecić uczniom śledzenie platform przyszłego miejsca nauki.

Rekrutacja online krok po kroku

indeksy studenckie

Nabór na studia odbywa się drogą elektroniczną – przez system rejestracji kandydatów: IRK, ERK, IR. Jak wygląda procedura rejestracyjna i na co uczeń powinien zwrócić szczególną uwagę?

Aplikacja na studia przebiega następująco:

  1. Rejestracja w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów.

Kandydat zakłada konto na stronie wybranej uczelni. Loginem jest zazwyczaj jego PESEL. Następnie kandydat wypełnia kwestionariusz osobowy. Dodatkowo laureaci olimpiad przedmiotowych odznaczają je w kwestionariuszu.

Uwaga! Kandydat, po otrzymaniu w lipcu wyników matur, powinien pamiętać o uzupełnieniu brakujących danych.

  1. Wybór kierunku studiów.

Można wybrać więcej niż jeden kierunek. Niektóre uczelnie ograniczają jednak tę opcję. W takim przypadku kandydat powinien zaznaczyć kierunki priorytetowe.

  1. Dodanie zeskanowanych wymaganych dokumentów.
  2. Uiszczenie opłaty rekrutacyjnej.

Wybierając więcej niż jeden kierunek, uczeń powinien pamiętać o opłaceniu każdego zgłoszenia.

  1. Wyniki rekrutacji.

Warto zwrócić uwagę kandydatowi, aby dokładnie sprawdził kwestionariusz pod kątem ewentualnych błędów: PESEL, data urodzenia, tryb i rodzaj studiów, numer konta do opłaty rekrutacyjnej, wydruk formularza.

Co należy zrobić po działaniach online?

Bitwa o indeks została zakończona sukcesem? Teraz kandydat powinien potwierdzić, czy podejmuje studia. To już tylko czysta formalność. Aby to zrobić, musi w ciągu ok. 7 dni dostarczyć komplet wymaganych dokumentów. Istnieją niewielkie różnice w zależności od uczelni, ale przeważnie są to: świadectwo maturalne, zdjęcia, podpisany formularz, dowód opłaty, kserokopia dowodu osobistego, orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do studiów na wybranym kierunku.                                                                                                                                                                                      

Jest jeszcze szansa – drugi nabór na studia

Rekrutacja uzupełniająca rozpoczyna się wraz zakończeniem etapu potwierdzania przez zakwalifikowanych kandydatów woli studiowania. Uczelnie wyznaczają te daty indywidualnie.  Jeśli uczeń nie zakwalifikował się do żadnej placówki, powinien być świadomy tego, że może wziąć udział w kolejnej turze rekrutacji. Wszystko zależy od tego, gdzie zostały miejsca wolne i ile ich jest. Dlatego nie warto się poddawać! Podjęcie wyzwania drugi raz i przystąpienie do rekrutacji uzupełniającej to kolejna szansa na indeks na wymarzonej uczelni.

Zasady drugiego naboru są takie same, jak w pierwszym. Jest to jednak nowe zgłoszenie w systemie, dlatego kandydat nie może zapomnieć o uiszczeniu opłaty rekrutacyjnej.

Rekrutacja śródroczna, czyli jak dostać się na studia zimą

W rekrutacji na studia można wziąć udział latem, jesienią i zimą. Coraz więcej polskich uczelni prowadzi „zimowe rekrutacje”, a to dobra wiadomość dla maturzystów, którzy muszą poprawić wyniki egzaminu jesienią. Dzięki możliwości rozpoczęcia nauki zimą nie tracą całego roku. Jednak istnieje pewne „ale” – oferta studiów jest okrojona i może nie dotyczyć wszystkich kierunków, trybów i poziomów kształcenia.

Uczelnia prywatna jako alternatywa dla studiów publicznych

Istnieją jeszcze uczelnie, na które rekrutacja to tylko formalność. Chodzi o studia prywatne – w tym przypadku przyjmowani są właściwie wszyscy ubiegający się o indeks. To znaczy, że kandydat dostaje się na studia w momencie rejestracji i podpisania umowy o naukę. To dobra alternatywa dla uczniów, którzy nie chcą brać udziału w bitwie o indeks i chcą mieć stuprocentową pewność, że od października będą się kształcić w wybranym przez siebie kierunku.
 

Wystarczą chęci i znajomość procedur, aby dostać się na studia. Trzymamy kciuki za absolwentów szkół ponadpodstawowych, aby pokonali wszystkie przeszkody i osiągnęli swój cel – rozpoczęcie nauki na wymarzonym kierunku na uczelni wyższej.

 

Źródła:

  1. Jak zapisać się na studia. Rekrutacja 2023/2024 na uczelnie wyższe, https://www.otouczelnie.pl/artykul/4965/Terminy-rekrutacji-na-studia (dostęp: 22.05.2023 r.).
  2. Zimowy nabór na studia – jak wygląda rekrutacja w lutym?, https://opinieouczelniach.pl/artykul/zimowy-nabor-na-studia-jak-wyglada-rekrutacja-w-lutym/  (dostęp: 23.05.2023 r.).
  3. Rekrutacja uzupełniająca – wszystko o drugim naborze,https://opinieouczelniach.pl/artykul/rekrutacja-uzupelniajaca-na-studia-wszystko-o-drugim-naborze/  (dostęp: 23.05.2023 r.).