Najpiękniejsza zabawa
22/08/2022Trudno obiektywnie wskazać osobę, która nie lubi opowieści. Niezależnie od formy, ludzi cechuje umiłowanie dla historii, a czytanie książek stało się formą przekazywania treści setki lat temu. Upływ czasu nie odebrał tej formie nic z jej uroku.
Nowele, komiksy, baśnie, powieści...
Dla osoby chcącej poznać ciekawą historię nie ma obecnie prawie żadnych ograniczeń. Półki w księgarniach uginają się pod ciężarem rozmaitych treści. Dostęp do różnych form wydawniczych jest bardzo szeroki, od tradycyjnych woluminów po wersje na ekrany ciekłokrystaliczne, o których w 1961 roku w powieści „Podróż do gwiazd” pisał Stanisław Lem. Podczas gdy geniusz tego autora, który wyobraźnią i przenikliwością umysłu zadziwia do dzisiaj, pozostawił po sobie wiele ciekawostek i treści nawet obecnie niezwykłych, nie zmieniło się w ludzkiej naturze wiele z tego, co nadal utrzymuje na piedestale książki z całym swoim bogactwem.
Trudno polemizować z naszą słynną noblistką, która świetną puentą skwitowała naturalną dla człowieka tendencję do szukania przyjemności i odpoczynku, połączonego z nutą niespodzianki. O tym, że „czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” wiedzą miłośnicy literatury na całym świecie. Korzystając z form najbardziej dla siebie wygodnych, w tym również nagranych audiobooków, każdy człowiek ma dostęp do treści ciekawych, poruszających, ważnych, a czasem po prostu relaksujących.
Żywa interakcja
Niezależnie od tego, jakiego rodzaju przyjemność chce sobie zafundować czytelnik, zawsze jest szansa na nową przygodę z lekturą. Tym bardziej, jeżeli będzie to forma ciekawa i odbiegająca od standardowego formatu. Stąd też w wielu środowiskach ogromnym powodzeniem cieszą się tzw. picture booki, czyli książki złożone w większości lub w całości z ilustracji i pozwalające ubierać opowieść we własne słowa.
Na popularności zyskują również gry paragrafowe, które przeżywają swój renesans, między innymi w związku z coraz huczniej obchodzonym Międzynarodowym Dniem Gier Książkowych, który przypada na 27 sierpnia czy też Świętem Polskich Gier Książkowych równo tydzień później. Nieliniowa fabuła, skrzyżowane wątki, dokonywanie wyborów przez czytelnika w trakcie lektury to tylko niektóre atrakcje czekające na osobę, która sięgnie po gamebooka. Ciekawą cechą tego gatunku jest często stosowana przez autora wielowątkowość, która porzuca schemat wygranej lub przegranej rozgrywki, a w zamian daje czytelnikowi wiele różniących się od siebie zakończeń, z których żadne nie jest gorsze od pozostałych. Przyćmiona w latach 90. przez gry wideo popularność gier książkowych dziś rozkwita na nowo i ma wiele do zaoferowania.
Źródła:
- Mikołaj Gliński, Culture.pl, https://culture.pl/pl/artykul/13-przepowiedni-lema-ktore-sie-sprawdzily (dostęp: 17.08.2022 r.)
- Bimkal.pl, https://bimkal.pl/kalendarz/miedzynarodowy-dzien-gier-ksiazkowych (dostęp: 17.08.2022 r.)