Podejmij wyzwanie 100 godzin na zewnątrz i zobacz różnicę! Z punktu widzenia neurobiologii w mózgu zachodzi wtedy kilka interesujących zjawisk.

 

Zacznij czerpać z natury!

Na temat zbawiennego wpływu świeżego powietrza i przebywania na łonie natury napisano już wiele. Wśród pokaźnego zbioru badań i raportów możemy dostrzec również jeden wspólny wniosek – czasu spędzanego na świeżym powietrzu jest wciąż za mało. Richard Louv, autor książki Ostatnie dziecko lasu, w swojej publikacji określił konsekwencje zamykania się w domach, używając przy tym określenia „zespół deficytu natury”. Spędzamy wiele godzin w domu, w pracy, w centrum handlowym, będąc coraz bardziej zestresowanymi i przebodźcowanymi ogromem informacji oraz obowiązków. W efekcie rośnie w nas poziom odczuwanego stresu i irytacji, a spada poziom koncentracji oraz kreatywności.

Zjawisko to dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jak pisze Anna Wierzbicka: Coraz rzadsze korzystanie z natury przez młodych ludzi jest zauważalne w krajach rozwiniętych niezależnie od kontynentu. Chodzi nie tylko o wycieczki do lasu, czy nad wodę, ale też o przebywanie na podwórku. Przyczyny tego zjawiska są przedmiotem badań od około 10 lat. Wśród przyczyn tego zjawiska uczeni wymieniają: brak miejsc do zabawy, brak wolnego niezorganizowanego przez rodziców czasu i konkurencja ze strony rozrywki (screen time).

W książce Natura leczy, czyli co sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej kreatywni autorka Florence Williams udowadnia, że najlepsze sposoby na poprawę naszego zdrowia są na wyciągnięcie ręki! W publikacji znajdziemy opis pozytywnego wpływu obozów survivalowych czy korzyści płynących ze spacerów po miejskich parkach. Już sam widok drzew za oknem i śpiew ptaków ma niebagatelne znaczenie dla naszego samopoczucia. Książka dowodzi, że obcowanie z naturą wpływa na ciało i umysł – wzmacnia odporność, obniża ciśnienie krwi, a do tego redukuje stres i pobudza do kreatywnego myślenia.

Lato i okres urlopowy stanowią dobry moment, aby poszukać dla siebie i najbliższych sposobów na to, jak wpleść czas spędzony na świeżym powietrzu podczas letniego wypoczynku. Takie wakacyjne wyzwanie może też stać się punktem wyjścia do zmian w życiu, które podniosą jego jakość.

baner

100 godzin na zewnątrz – wiele i niewiele

Podczas letniego urlopu mamy więcej czasu i możemy go przeznaczyć na zadbanie o siebie. To najlepszy wakacyjny prezent, jaki możemy sobie dać. Czy wyzwanie spędzenia 100 godzin na zewnątrz to tak wiele? Angielska pedagog Charlotte Mason rekomendowała w swoich pracach spędzanie przez dzieci od 4 do 6 godzin na powietrzu, natomiast pediatra i terapeuta zajęciowy Angela J. Hanscom pisze w swojej książce Balanced and Barefoot, że dla właściwego rozwoju dzieci powinny spędzać na dworze 3 godziny dziennie, co daje nam ponad 1000 godzin rocznie.

Zachęcamy Państwa do podjęcia wakacyjnego wyzwania 100 godzin na świeżym powietrzu. To wyzwanie z pozoru wydaje się osiągalne. Licząc pozostałe tygodnie wakacyjne, widzimy, że do 1 września pozostało ponad 6 tygodni, a więc tygodniowo powinniśmy spędzać na zewnątrz zaledwie 16 godzin, co dziennie daje poniżej 3 godzin. Mając jednak na uwadze, że roczna rekomendacja to 3 godziny dziennie, a aura letnia dużo bardziej sprzyja przebywaniu na łonie natury, warto od razu zastanowić się nad postawieniem sobie poprzeczki wyżej.

Wiele zależy oczywiście od możliwości organizacyjnych, odległości naturalnego otoczenia czy stanu naszego zdrowia, na co nie zawsze mamy wpływ. Ale nie szukajmy wymówek, a raczej zdajmy sobie sprawę z tego, że warto zrobić coś dla zdrowia własnego i najbliższych. Zachęcamy do wzajemnej inspiracji i wymiany doświadczeń, a także zdjęć pod postem na Facebooku, który można znaleźć TUTAJ.

 

Źródła:

  1. Florence Williams, Natura leczy, czyli co sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej kreatywni, Kraków 2018.
  2. Anna Klichowska, Bliżej natury – o tendencjach kształtowania przestrzeni rozwoju dziecka [w:] Świat małego dziecka. Przestrzeń instytucji, cyberprzestrzeń i inne przestrzenie dzieciństwa, red. Hanna Krauze-Sikorska, Michał Klichowski, Poznań 2017, s. 33–47.
  3. Anna Wierzbicka, Dlaczego dzieci spędzają coraz mniej czasu na zewnątrz?, Studia i Materiały CEPL w Rogowie, R. 21. Zeszyt 58 / 1 / 2019, https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-1356a261-4734-4846-a909-a374b1cba767 (dostęp: 13.07.2022).
  4. Anna Perlińska-Supeł, Ile czasu dzieci powinny spędzać na dworze?, miastodzieci.pl, https://miastodzieci.pl/czytelnia/ile-czasu-dzieci-powinny-spedzac-na-dworze/ (dostęp:13.07.2022).
  5. Wyzwanie na lato – 100 godzin na zewnątrz!, NATULI Dzieci są ważne, https://dziecisawazne.pl/wyzwanie-na-lato-100-godzin-na-zewnatrz/ (dostęp:13.07.2022).