Trwające lub nadchodzące ferie to czas na odpoczynek po pierwszym semestrze oraz moment, w którym ładujemy akumulatory na najbliższe wyzwania. Czy jednak wszyscy potrafimy to robić? Czy nie jest często tak, że po feriach wracamy do pracy bardziej zmęczeni, skołowani, zaganiani? Odpoczywać, tak jak wszystkiego, również trzeba się nauczyć. Najważniejsze, żeby znaleźć czynność, która faktycznie pozwala nam się zrelaksować. Jeżeli odprężająco działają na Ciebie amerykańskie sitcomy – nie odmawiaj sobie tej przyjemności, wmawiając sobie, że trzeba spacerować, chodzić na siłownię czy czytać mądre książki. To czas dla Ciebie. Zachęcamy do wysłuchania ciekawej audycji dr Mateusza Grzesiaka w radiowej Czwórce na ten temat.

Z kolei naukowcy z Brain-Computer Interface Lab w Grenadzie udowodnili, że stres można szybciej i skuteczniej niwelować dzięki niebieskiemu oświetleniu. Po stresowej sytuacji, przebywając w pomieszczeniu z niebieskim światłem, trzykrotnie szybciej się zrelaksujesz, niż udałoby ci się to pod wpływem standardowego oświetlenia.

Możesz też trenować nicnierobienie. W Korei Południowej stało się to nawet dyscypliną sportową! W 2014 roku Woops Yang, która cierpiała z powodu wypalenia zawodowego, zorganizowała pierwsze zawody nicnierobienia. Chciała tym pokazać, jak bardzo obciążamy nasz układ nerwowy ciągłym pędem i jak wiele możemy zyskać, zatrzymując się na chwilę. Zasady podczas zawodów są proste – trzeba wytrzymać 90 minut bez spania, rozmawiania, telefonu, zegarka, a co najważniejsze – myśli! Co 15 minut sędziowie sprawdzają poziom zrelaksowania zawodników. Dyscyplina ma już wielu zwolenników – w 2017 roku do zawodów zgłosiło się 2 tysiące uczestników.

Niezależnie jednak od tego, jak lubimy wypoczywać, powinniśmy zastosować relaks fizjologiczny. Polega on na rozluźnieniu mięśni i uwolnieniu się od emocji. Ten stan najlepiej osiągnąć przez ćwiczenia oddechowe w najwygodniejszej dla nas pozycji. Osiągamy wówczas pewnego rodzaju reset, który jest niezbędny dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Jak pokazują badania, dzięki relaksowi tego rodzaju możemy osiągnąć lepsze wyniki w pracy i jesteśmy uważniejsi. Nasz mózg staje się bardziej zdolny do percepcji, a organizm bardziej odporny na choroby.

Pamiętajcie, że odpoczywając wygrywacie! Przede wszystkim zdrowie, ale też supernagrody w naszym KONKURSIE „MOJE ZWARIOWANE NAUCZYCIELSKIE FERIE”!