W odróżnieniu od lęków wieku dziecięcego, które skupiają się przede wszystkim na czynnikach zewnętrznych, lęki nastolatków koncentrują się wokół nich samych i bywają trudne do przepracowania.

 

Kumulacja emocji

zalekniona nastolatka

Naturalne jest, że w okresie nastoletnim młodzież przeżywa różnego rodzaju rozterki, miewa trudności związane z emocjami, odczuwa emocje intensywnie i bywa nadwrażliwa w niektórych obszarach funkcjonowania. U młodych ludzi potrzeba zbudowania pozytywnego obrazu siebie w oczach rówieśników jest bardzo silna. Towarzyszący temu krytycyzm wobec swoich osiągnięć, potencjału, a często też wyglądu zewnętrznego sprzyja budowaniu nieznośnej presji. To, jak jesteśmy postrzegani przez otoczenie, ma znaczenie również dla wielu dorosłych. U nastolatków potrzeba potwierdzenia swojej wartości bywa tak silna, że niemożność spełnienia i szczerego dostrzeżenia tego, czego szukają, powoduje nasilone lęki społeczne. Obawiają się, że powiedzą coś niemądrego, staną się obiektem drwin czy wykażą się niekompetencją.

Obsesyjne myślenie o tym, jak postrzegają nas inni, powoduje nasilanie postaw lękowych. Nastolatki, dodając do tego dyskomfort związany ze zmieniającym się ciałem, otrzymują ładunek emocji, które trudno przepracować. Zdrowe zdystansowanie się jest niezwykle trudne dla młodego człowieka.
 

Reaktywność ponad normę

Budujące się dopiero poczucie własnej wartości u nastolatków jest elementem bardzo charakterystycznym. U młodzieży można zaobserwować skłonności do nieadekwatnych reakcji, nadmiernej impulsywności i bardzo silnych reakcji emocjonalnych. Powoduje to niedostatki poczucia koherencji i z czasem, w przypadku niepodjęcia odpowiednich działań, kształtowanie się zaburzonej, lękowej osobowości. Biorąc pod uwagę duże nasilenie objawów w obszarze zaburzeń lękowych wśród nastolatków, wzorce zachowań, etiologia, ale też metody i formy pracy z młodzieżą wydają się jeszcze bardziej ciekawe i warte poznania. Szerzej w tym temacie wypowiadają się redaktorka Joanna Derda i psychiatrka Anna Czarnecka.

 

Źródło:

Joanna Derda, Na huśtawce emocji. O zaburzeniach lękowych nastolatków w rozmowie z psychiatrą Anną Czarnacką, https://zwierciadlo.pl/psychologia/530270,1,na-hustawce-emocji-o-zaburzeniach-lekowych-nastolatkoww-rozmowie-zpsychiatra-anna-czarnacka.read (dostęp: 07.11.2022).