Zadania terenowe, testy pisemne i quiz multimedialny – w takiej formie sprawdzano wiedzę
i umiejętności uczestników VI Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej. Polscy uczniowie poradzili sobie na niej znakomicie!

O Bałtyckiej Olimpiadzie Geograficznej

W dniach od 24 do 28 czerwca na Bałtyckim Uniwersytecie Federalnym im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie odbyła się Bałtycka Olimpiada Geograficzna, w której konkurowali finaliści krajowych olimpiad geograficznych z Białorusi, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski i Rosji. Zawody są przeprowadzane od 2014 roku. Organizatorem imprezy są zespoły regionalne Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej w państwach nadbałtyckich. Jest to jeden z etapów przygotowawczych przed Międzynarodową Olimpiadą Geograficzną, która odbędzie się w Hongkongu.

Z jakimi zadaniami mierzyli się uczestnicy?

Wiedza i umiejętności uczestników Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej sprawdzane były na trzy sposoby. Pierwszym z nich były zadania w terenie – wykonanie map i rozwiązanie ćwiczeń dotyczących m.in. geomorfologii czy zmian w przestrzeni miejskiej. W drugim etapie uczniowie rozwiązywali testy pisemne obejmujące wiedzę z zakresu rozwoju megapolis, rolnictwa, zanieczyszczeń atmosfery, degradacji gleb, konfliktów etnicznych i procesów brzegowych. Następnie sprawdzano wiedzę uczestników w quizie multimedialnym składającym się z 40 pytań z różnych dziedzin geografii.

Polscy uczniowie w czołówce

Polacy spisali się znakomicie i wrócili z pięcioma medalami. Złoty medal wywalczył Maciej Dercz (uczeń III LO w Gdyni), srebro zdobył Wojciech Pawłowski (uczeń XIV LO we Wrocławiu) a brąz otrzymali Marcin Weremczuk (uczeń VI LO w Warszawie), Maciej Fiedoruk (uczeń VIII LO w Warszawie) oraz Szymon Mol (uczeń LO KTK w Bielsku-Białej).

uczestnicy VI Baltyckiej Olimpiady Geograficznej duze

Gratulujemy młodym geografom i ich nauczycielom oraz życzymy dalszych sukcesów!

Źródło: MEN