Tak źle ze stanem psychicznym wśród uczniów jeszcze nie było. To naprawdę ostatni moment, kiedy dorośli powinni zdobyć narzędzia niezbędne do skutecznego wsparcia młodych ludzi. W najbliższym czasie będzie do tego kilka okazji. 13 czerwca odbędzie się konferencja online „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?”. Już teraz mogą Państwo obejrzeć nagranie z debaty „Jak pomóc dzieciom w kryzysie psychicznym?”. Warto również zapisać szkołę do pilotażowego programu profilaktycznego „Godzina dla młodych głów”, który startuje w roku szkolnym 2023/2024.

 

Niestabilność świata po 2020 r. odbija się na stanie psychicznym dzieci i młodzieży. Przerasta ich stres związany z ciągłymi zmianami, a poczucie własnej wartości i sprawczości maleje lub znika całkowicie. Część z nich nie widzi wyjścia z sytuacji. Dlatego tak ważne jest, aby dorośli – rodzice i nauczyciele – w porę dostrzegli problem i odpowiednio na niego zareagowali.

Raport z badania dotyczącego stanu psychicznego uczniów 

W kwietniu Fundacja UNAWEZA w ramach projektu Młode Głowy opublikowała raport dotyczący zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w wieku 10–19 lat. W badaniu wzięło udział 180 tys. uczniów z całej Polski. Wyniki są dramatyczne:

  • połowa uczniów w Polsce ma skrajnie niską samoocenę,
  • co trzecie dziecko nie ma chęci do życia,
  • blisko 9 procent z nich deklaruje podjęcie próby samobójczej,
  • 32,5 procent badanych nie akceptuje tego, kim jest,
  • 30,6 procent badanych zgłasza problemy w nauce,
  • 37 procent badanych ma problemy ze snem,
  • co trzeci uczeń ma podejrzenie depresji.

 
Mimo tak poważnych problemów prawie 70 procent badanych nigdy nie korzystało ze wsparcia psychologa w szkole lub poza nią.

Pełny raport znajdą Państwo TUTAJ.

Program profilaktyczny „Godzina dla młodych głów”

W obliczu alarmującego raportu podjęto działania mające na celu zwiększenie świadomości na temat kryzysów i problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. Ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna „Otwarcie o zdrowiu psychicznym” oraz strona mlode.glowy.pl, na której znajdują się materiały dotyczące zdrowia psychicznego i pierwszej pomocy psychologicznej. W roku szkolnym 2023/2024 będzie dostępny także darmowy pilotażowy program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”. TUTAJ mogą Państwo zgłosić swoją szkołę.

Nasze działania kierujemy nie tylko do dzieci, ale też do rodziców, którzy czasem, mimo najszczerszych chęci, nie wiedzą, co robić. (…) Dużą uwagę będziemy także poświęcać wsparciu nauczycieli w ich codziennej pracy z naszymi dziećmi. Mało kto mówi o wypaleniu zawodowym nauczycieli, a mierzą się oni z ogromnymi wyzwaniami i potrzebują konkretnych narzędzi – podkreśla prezes fundacji Martyna Wojciechowska.

Konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?”

ochrona parasol smutek

Potrzebę wsparcia młodzieży w obliczu niestabilności współczesnego świata zauważają także Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Dlatego 13 czerwca zapraszają na konferencję online „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020–2022”.

W trakcie konferencji zostaną przedyskutowane najważniejsze wyzwania, jakie stanęły przed młodzieżą w ostatnich 3 latach. Prelegenci przedstawią również rekomendacje dotyczące wychowania, profilaktyki oraz ochrony zdrowia psychicznego. Po prezentacjach ekspertów z dziedziny psychologii uczestnicy będą mogli zadawać pytania oraz zgłaszać swoje wątpliwości, co pozwoli na interaktywną wymianę myśli i doświadczeń. 

TUTAJ zostanie udostępniona transmisja spotkania.

Debata „Jak pomóc dzieciom w kryzysie psychicznym?”

O problemie wzrostu liczby przypadków kryzysu psychicznego wśród dzieci i młodzieży alarmuje także Fundacja Dajmy Dzieciom Siłę. Skalę zjawiska potwierdzają zarówno dane policyjne, jak i statystyki telefonu zaufania, który od 15 lat prowadzi Fundacja. Z tego powodu 20 kwietnia odbyła się debata „Jak pomóc dzieciom w kryzysie psychicznym?”.

Oglądając nagranie ze spotkania, dowiedzą się Państwo, m.in.:

  • jakie są sygnały alarmujące kryzys psychiczny u dziecka,
  • co ma decydujący wpływ na zdrowie psychiczne młodych ludzi,
  • jakie są sposoby przeciwdziałania kryzysom psychicznym,
  • jakiej pomocy potrzebują dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym,
  • jakie są dostępne narzędzia i programy wsparcia,
  • jak można zaangażować rodziców, nauczycieli i opiekunów w proces wspierania dzieci,
  • jakie wyzwania i trudności mogą wystąpić podczas pracy z dziećmi,
  • jak przeciwdziałać wspomnianym trudnościom,
  • jak walczyć ze stygmatyzacją związaną z problemami psychicznymi.

 
TUTAJ mogą Państwo odtworzyć nagranie ze spotkania.

Silny dorosły to wspierane w przeszłości dziecko

Dbanie o zdrowie psychiczne jest ważne na każdym etapie życia. Ale dużo trudniej jest przepracowywać długotrwałe kryzysy i zaniedbane stany z przeszłości. Często niestety problemy mogą przygnieść młodego człowieka i może nie doczekać się pomocy. Dlatego nauka pracy z emocjami, wspieranie rozwoju psychicznego dziecka, profilaktyka kryzysów psychicznych i praca z nimi są szczególnie ważne. To fundament dorosłego życia i budowania zdrowego środowiska społecznego.

 

Źródła:

  1. Raport z badania dotyczącego zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi, https://mlodeglowy.pl/wp-content/uploads/2023/04/3cb755c3-fe20-73d8-dec3-2b809e012724.pdf  (dostęp: 05.06.2023 r.).
  2. Zapisz szkołę do programu profilaktycznego,https://mlodeglowy.pl/zapisz-szkole-do-programu/   (dostęp: 05.06.2023 r.).
  3. Konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020–2022”,  https://www.ore.edu.pl/2023/05/konferencja-jak-wspierac-mlodziez-w-niestabilnym-swiecie-wyzwania-i-rekomendacje-dla-wychowania-profilaktyki-i-ochrony-zdrowia-psychicznego-po-trudnych-latach-2020-2022/   (dostęp: 05.06.2023 r.).
  4. Nagranie debaty Fundacji Dajmy Dzieciom Siłę: „Jak pomóc dziecku w kryzysie psychicznym?”, https://www.facebook.com/DajemyDzieciomSile/videos/901960034442626(dostęp: 05.06.2023 r.).