Znane w Polsce już od XII wieku szachy są nazywane królewską grą. W ostatnich miesiącach cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Czego uczą szachy i dlaczego w ogóle warto zacząć grać? 

 

Wzrost zainteresowania szachami 

W przeszłości władcy szczególnie cenili szachy. Uważano, że gra przekłada się na umiejętność prowadzenia wojny. Od graczy szachy wymagają opracowania różnych, czasami bardzo skomplikowanych strategii, które podczas rozgrywki są na bieżąco weryfikowane. Szachiści muszą wykazać się intelektualnymi zdolnościami, sprytem, zdolnością koncentracji i odpornością na stres.

ojciec z synem graja w szachy

Gra w szachy ma bardzo długą historię. Najprawdopodobniej powstała w Indiach na przełomie V–VI wieku. W Polsce pierwsze wzmianki na temat szachów pojawiły się  w czasach Bolesława Krzywoustego.

Do wzrostu zainteresowania szachami w ostatnich tygodniach przyczynił się serial „Gambit królowej”, którego główną bohaterką jest młoda genialna szachistka. Bohaterka walczy nie tylko podczas gry, lecz także w życiu, mierząc się z samotnością i uzależnieniami. „Gambit królowej” to również opowieść o problemach dojrzewania, pasji oraz demonach drzemiących w każdym z nas. Akcja toczy się w czasach,  kiedy kobiety grające w szachy były rzadkością. Główna bohaterka stawia czoła nie tylko szachistom, lecz także męskiemu światu lat 60.

Literacka wersja opowieści Waltera Tevisa o tym samym tytule pochodzi z 1983 roku. Tytuł książki i serialu nawiązuje do jednego z otwarć szachowych – „Queen’s Gambit”, zwanego w Polsce gambitem hetmańskim, w którym gracz poświęca jedną lub kilka figur w zamian za uzyskanie lepszej pozycji.
 

Dlaczego warto grać w szachy?

Benjamin Franklin w publikacji z 1779 roku „Moralność gry szachowej” pisał o korzyściach płynących z gry w szachy. Były to rozwój umiejętności obserwowania, rozwagi czy zapobiegliwości. Autor twierdził także, że obrany sposób grania można przełożyć na inne aspekty życia.

Elżbieta Szymańska, lekarz oraz pasjonatka pedagogiki i psychologii dziecięcej, wskazuje na siedem powodów, dla których warto grać w szachy. Są to:

  • poprawa zdolności intelektualnych,
  • zwiększenie IQ,
  • poprawa umiejętności arytmetycznych,
  • wyostrzenie zdolności językowych,
  • kształcenie umiejętności krytycznego myślenia,
  • wspomaganie rozwoju inteligencji emocjonalnej i umiejętności psychospołecznych,
  • walory terapeutyczne.

  

Aby grać w szachy, nie trzeba mieć specjalnych umiejętności. Każdy może spróbować.  Zachęcamy Państwa do gry – szczególnie w czasie ferii.
 

Źródło: dziecisawazne.pl