Rządowe plany nowelizacji w prawie oświatowym oznaczają wzmocnienie władzy kuratorów oświaty
28/06/2021W „Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów” znajdziemy zapowiedź przedstawienia przez Ministerstwo Edukacji i Nauki projektu nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe. Celem projektu zmian zgodnie z uzasadnieniem MEiN jest – wzmocnienie roli organu nadzoru pedagogicznego, w tym w szczególności kuratora oświaty, tak aby jak najpełniej mógł wykonywać powierzone mu ustawowo zadania. Co to oznacza w rzeczywistości?
Planowane przepisy mają między innymi podporządkować proces powoływania dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych kuratorom. Dyrektorzy szkół mają być skuteczniej kontrolowani przez nadzór pedagogiczny, a w razie zastrzeżeń do ich pracy – zawieszani lub odwoływani.
Projekt nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe
Propozycja resortu edukacji dotycząca nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe oznacza duże wzmocnienie roli kuratorów. Zgodnie z planami zmian kuratorzy zyskają nowe możliwości w zakresie kontroli szkół oraz powoływania i odwoływania dyrektorów ze stanowiska. Na stronie „Dziennika Gazety Prawnej” czytamy: dyrektor, który nie zrealizuje zaleceń pokontrolnych kuratora oświaty, będzie mógł zostać przez niego odwołany bez wypowiedzenia. Z drugiej strony – kurator zyska także większy głos w zakresie powoływania dyrektorów na stanowiska. W tej chwili kuratoria i organy prowadzące mają trzy głosy, a rada pedagogiczna i przedstawiciele rodziców – po dwa. Ustawa zmienia te proporcje i przyznaje kuratorium pięć głosów, organowi prowadzącemu – trzy, a radzie pedagogicznej, związkom zawodowym i rodzicom – po jednym.
MEiN chce także zwiększenia nadzoru kuratorium nad placówkami niepublicznymi. W projektowanej ustawie jest planowane wprowadzenie możliwości wydania przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny polecenia niezwłocznego umożliwienia wykonania czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego w szkole lub placówce oraz określenia konsekwencji wynikających z braku realizacji tego polecenia, takich jak nawet wykreślenie szkoły z ewidencji.
Zapisy dotyczące zajęć prowadzonych na terenie szkoły przez stowarzyszenia
Kolejnym dyskusyjnym aspektem są zapisy dotyczące zajęć prowadzonych na terenie szkoły przez stowarzyszenia. Obecnie aby stowarzyszenie mogło wejść do szkoły, zgodę musi wyrazić rada rodziców. Zgodnie z projektowaną ustawą zostaną ograniczone kompetencje dyrektorów szkół, którzy będą mieli obowiązek – przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych w ramach działalności stowarzyszenia lub organizacji w szkole lub placówce – uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty. W celu uzyskania tej opinii dyrektor szkoły lub placówki, nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć, będzie przekazywał kuratorowi oświaty lub ww. specjalistycznej jednostce nadzoru program zajęć oraz materiały wykorzystywane do realizacji programu zajęć, a także pozytywne opinie rady szkoły lub placówki i rady rodziców – czytamy w dokumencie.
Związek Nauczycielstwa Polskiego wyraża stanowczy sprzeciw w sprawie projektowanych zmian w nadzorze pedagogicznym – czytamy w stanowisku Prezydium ZG ZNP z 21 czerwca br. w sprawie projektowanych zmian w nadzorze pedagogicznym.
ZNP w sprawie zmian w nadzorze podziela krytyczne oceny przedstawione już przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty, Społeczne Towarzystwo Oświatowe oraz organizacje samorządowe. Stanowczo protestujemy przeciw zaburzeniu równowagi wpływów władzy samorządowej i władzy centralnej wobec kluczowego w szkole stanowiska dyrektora szkoły publicznej samorządowej – zaalarmowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty.
Projekt ustawy ma się pojawić jeszcze w drugim kwartale 2021 r. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” oraz w tygodniku „Głos Nauczycielski”.
Źródła:
- Karolina Nowakowska, Kurator zwolni dyrektora i zdecyduje, które stowarzyszenie poprowadzi zajęcia. Minister przejmuje władzę nad szkołami,„Dziennik Gazeta Prawna” (dostęp 23.06.2021).
- ZNP: Domagamy się wstrzymania prac nad zmianami w nadzorze, które podporządkują szkoły kuratorom,„Głos Nauczycielski” (dostęp 23.06.2021).
- Dyrektor szkoły pod butem kuratora? MEiN chce zmian w nadzorze pedagogicznym,„Głos Nauczycielski” (dostęp 23.06.2021).
- Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (dostęp 23.06.2021).