Bardzo długie godziny pracy, wiele zadań w jednym czasie i coraz bardziej zatarta granica między czasem wolnym a obowiązkami służbowymi przyczyniają się do tego, że kumulujące się każdego dnia napięcie może być coraz trudniejsze do rozładowania.

 

Wiele powodów

wiele zadan kobieta stres

Prawdopodobnie nigdy wcześniej w historii umysł ludzki nie był tak intensywnie narażany na różne bodźce, działające niekiedy przez wiele godzin w ciągu dnia. Upowszechnienie dostępu do sieci internetowej, przymusowe korzystanie z technologii cyfrowych w pracy na odległość oraz stała obecność pozostałych, wcześniej funkcjonujących mediów nie pozwalają na skuteczne odcięcie się i regenerowanie.

Wiele osób, w tym grupy nauczycieli i nauczycielek, zmaga się ze skutkami niezwykłego w ostatnich latach rozkwitu technologii. Zdarza się, że strategie ograniczające ten element w życiu są niewystarczające. Ambiwalentne postawy osób, które jednocześnie chcą zredukować obecność świata cyfrowego w swoim planie dnia i zarazem szybko uzyskać odpowiedzi oraz rozwiązania wielu problemów, nie sprzyjają odzyskiwaniu higieny umysłowej. Z czasem obciążenie technologią, połączone z wielością codziennych zadań staje się bardzo trudne do udźwignięcia. Symptomy przebodźcowania mogą nie być oczywiste.
 

Na drodze do równowagi

Dysfunkcje systemu motywacji wewnętrznej, problemy z koncentracją uwagi, utrata zadowolenia ze swojego życia mogą być symptomami przebodźcowania cyfrowego. Nieoczekiwanie również problemy ze zdrowiem mogą mieć swoje źródło w stresie wywołanym nadmierną ekspozycją na świat cyfrowy. Wydaje się, że ilość inspiracji i treści w internecie daje nieograniczone pole do kreatywnego działania. Tymczasem wspomniane już przeciążenie oddziałuje bardzo negatywnie również na zdrowie. Chcąc przywrócić sobie dobre samopoczucie lub zapobiegać wystąpieniu objawów stresu cyfrowego, warto podejmować działania kreujące dobre nawyki oraz wyznaczające wyraźne granice między światem online i offline.

Niektórzy specjaliści polecają na początek tak zwany detoks cyfrowy, polegający na zaprzestaniu korzystania z sieci przez konkretny okres. Pomocne może być już kilka godzin bez stałego podłączenia do e-maila, mediów społecznościowych czy serwisów informacyjnych. O tym, czy obracamy się w mechanizmie błędnego koła, oraz kiedy należy rozpocząć kształtowanie prawidłowych i higienicznych nawyków cyfrowych, można przeczytać w artykule ekspertów Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Serdecznie polecamy ten tekst, a zaraz po nim – spacer w lesie.

 

Źródła:

  1. OSE, Stres cyfrowy – czym jest i jak go pokonać, https://ose.gov.pl/aktualnosci/wpis/stres-cyfrowy-czym-jest-i-jak-go-pokonac, (dostęp: 13.04.2022).