Na co dzień nie jest trudno dbać o swój dobrostan. Kłopot pojawia się w momencie spiętrzania trudności i stresów, gdy wrodzona zdolność do wyrównywania i odbudowywania zasobów energii zostaje zachwiana.

 

Codzienność na trasie

mindfulness

Naturalne zasoby dotyczące odporności na stresory każdy człowiek wzmacnia w toku nabywania doświadczeń. W pewnym stopniu wykształca się automatyczny mechanizm pozwalający na zachowanie odpowiedniej równowagi, która warunkuje dobre funkcjonowanie umysłu i ciała. Pojawianie się gorszych momentów w życiu jest normalne. To długotrwałe narażenie na oddziaływanie bodźców zaburzających równowagę ma negatywny wpływ na całościowe funkcjonowanie człowieka. Codzienne wyzwania, stres, napięcia w różnych sferach oddziałują negatywnie na procesy poznawcze oraz ogólną wydajność. Organizm przeciążony niepokojącymi bodźcami może zacząć nieprawidłowo pracować, sygnalizując bólem czy stanami chorobowymi konieczność szybkiej reakcji i zadbania o dobrostan. Dobrym rozwiązaniem jest relaks, a także odpracowanie trudnych emocji czy zdarzeń. Pierwszy krok do powrócenia na właściwe tory to zadbanie o zniwelowanie poziomu odczuwanego stresu oraz wyciszenie emocji. O tym, jak radzić sobie z trudnymi i nieprzyjemnymi emocjami, lękami, słabościami i ograniczeniami, mogą przeczytać Państwo w książce Przemka Staronia „Szkoła bohaterek i bohaterów”. Pomoże ona odnaleźć swój dobrostan i zacząć żyć pełniej i bardziej. Oparta jest na nieszablonowych treściach ze świata popkultury, które bardziej przemawiają do młodzieży (i nie tylko) niż niejeden poradnik.
 

Zmęczony umysł to zmęczone ciało 

Kumulacja stresu może powodować stany chorobowe. Warto zadbać o umysł – dobre samopoczucie ma ogromny wpływ na ciało. Zastosowanie prostych technik relaksacyjnych pomaga zniwelować negatywne skutki stresu. Kluczem do sukcesu jest włączenie do codziennych rytuałów takich działań, które pozwolą zatrzymać się na chwilę i odetchnąć pełną piersią. Techniki relaksacyjne to wachlarz dostępnych metod niwelowania skutków stresu. Można je dobrać odpowiednio do temperamentu i indywidualnych potrzeb. Sposoby na  odbudowanie radości życia, dobrostanu i harmonii wewnętrznej można znaleźć również w „Szkole bohaterek i bohaterów”. Autor podkreśla w niej, jak ważne jest spotkanie z samym sobą i wgląd we własny świat emocji i uczuć. W niesamowity, magiczny sposób prowadzi nas przez meandry ludzkiej psychiki i pokazuje, że warto zaakceptować i pokochać samego siebie.

Ćwiczenia oddechowe, trening mindfulness czy medytacja nie wymagają specjalistycznych przygotowań. Można je z powodzeniem stosować w dowolnym momencie dnia. To jednak tylko niektóre ze sposobów na redukowanie codziennego napięcia. Badacze potwierdzają skuteczność takich metod, jak praktykowanie wdzięczności czy ruch – spacery lub bardziej zaawansowany trening fizyczny, który pozwoli uwolnić endorfiny i rozluźnić się po trudnym dniu.

Zachęcamy do wybrania metod odpowiednich dla siebie oraz do chwili relaksu z książką Przemka, która została wyróżniona w plebiscycie Książka Roku 2020, zorganizowanego przez portal Lubimy Czytać, w kategorii „Literatura młodzieżowa”. Plebiscyt jest organizowany już od 6 lat, a w tym roku ma także wymiar charytatywny!

Więcej informacji na stronie TUTAJ.

Serdecznie gratulujemy Przemkowi i mu kibicujemy!