znane miejsca swiata w monitorze
Organizacja UNESCO zaprasza do wirtualnej podróży po miejscach światowego dziedzictwa oraz do czytelniczego świata wyobraźni. Dodatkowo Miasta kreatywne włączają się do akcji #zostań w domu, udostępniając wydarzenia kulturalne on-line.

 

 
 

Podróże po miejscach światowego dziedzictwa

Na liście światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego znajduje się w tej chwili 1121 miejsc w 167 krajach. Organizacja UNESCO zaprasza w podróż bez wychodzenia z domu po miejscach światowego dziedzictwa w Europie. Informacje są udostępnione w języku angielskim
i francuskim. Taką wycieczkę odbyć mogą Państwo w czterech kategoriach:

  • „Starożytna Europa”
  • „Romantyczna Europa”
  • „Europa królów”
  • „Europa podziemna”.

 

Podróże z kulturą

Miasta kreatywne UNESCO włączyły się w akcję #zostańwdomu. Za pośrednictwem Internetu mogą Państwo wziąć udział w wydarzeniach
z muzycznych, filmowych oraz z zakresu literatury. Przykładowe działania na świecie i w Polsce:

  • #Cinemadacasa – każdego wieczoru o 22 na elewacjach rzymskich budynków są wyświetlane fragmenty filmów z różnych gatunków. Mieszkańcy mogą mieć wpływ na repertuar – prezentując fragmenty swoich ulubionych filmów. Oprócz Rzymu do akcji przyłączyły się inne włoskie miasta.
  • Seria filmów „Czytanie na drugie śniadanie” – do piątku o 9:30 można zobaczyć nowy film, w którym znane postaci krakowskiej kultury czytają ciekawe bajki i opowiadania.
  • #NOSPRwtwoimdomu – Katowice promują cykl koncertów Narodowej Orkiestry Symfonicznej. Koncerty emitowane są w radiowej Dwójce.
  • #pandemiafilmowa – studenci szkoły filmowej w Łodzi zachęcają do nagrywania krótkich filmów pokazujących codzienne życie w czasach epidemii.

 

 Podróże w świecie wyobraźni

Organizacja UNESCO zaznacza, że podróżować można również dzięki wyobraźni. 23 kwietnia co roku obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku z powodu panującej epidemii koronawirusa ten dzień wyglądał inczej. Oprócz promocji literatury i czytelnictwa oraz roli książki jako nośnika dziedzictwa i różnorodności kultur, w tym roku jeszcze wyraźniej podkreślono rolę literatury „we wzmacnianiu więzów między ludźmi, otwieraniu umysłów i pobudzaniu kreatywność”. W tym roku Światową Stolicą Książki jest Kuala Lumpur. W 2016 był nią Wrocław.
 

Wchodząc na stronę Polskiego Komitetu ds. UNESCO, uzyskają Państwo więcej informacji na temat wirtualnej podróży po miejscach światowego dziedzictwa, zaangażowaniu miast kreatywnych UNESCO w akcję #zostańwdomu oraz obchodzonym co roku 23 kwietnia Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich.

 

Źródło:

Polski Komitet ds. UNESCO