Uczeń z depresją
02/03/202023 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Depresją. W najbliższych tygodniach odbędzie się wiele wydarzeń poświęconych temu tematowi. Jednym z nich jest kampania „Znikające dzieci. Stop samobójstwom w nastoletniej depresji”, w ramach której zaplanowano szkolenia dla nauczycieli
‒ „(Nie)widzialna Nastoletnia Depresja”.
Depresja u dzieci i młodzieży
CBOS przeprowadziło w 2019 r. badanie, w którym zmierzono samopoczucie Polaków. Wynika z niego, że coraz więcej nastolatków ma myśli samobójcze i stany depresyjne: (…) niepokojący wydaje się (…) relatywnie wysoki – najwyższy, odkąd to monitorujemy, czyli od 2008 roku – odsetek badanych w wieku
18–24 lata, którzy często mieli myśli samobójcze (5% wobec 1% wśród ogółu badanych). Na tle tego okresu rekordowo duża wśród najmłodszych dorosłych jest także obecna skala częstego doznawania takich stanów, jak poczucie bycia nieszczęśliwym i odczuwanie depresji (26% wobec 14% wśród ogółu) – podaje CBOS.
2% dzieci w wieku od 6 do 12 lat i aż 20% nastolatków cierpi na kliniczną depresję. Najczęściej wraz
z depresją u chorych można zdiagnozować również zaburzenia lękowe.
Objawy depresji u uczniów
Młodzi ludzie bardzo dużą część dnia spędzają w szkole. Dlatego tak istotne jest, aby Państwo – ich nauczyciele – potrafili zauważyć nawet drobne zmiany w zachowaniu uczniów. Pozwolą na to częste rozmowy budujące relacje z uczniami. Na stronie Forum Przeciwko Depresji dowiadujemy się, że depresja u dzieci i młodzieży objawia się podobnie, jak u dorosłych:
- smutkiem,
- ograniczeniem lub rezygnacją z pasji,
- spowolnieniem lub pobudzeniem – zmianami w zachowaniu,
- poczuciem braku nadziei i sensu życia,
- niskim poczuciem własnej wartości,
- nadmiernym poczuciem winy,
- poczuciem bezradności,
- nawracającymi myślami o śmierci, a nawet samobójstwie,
- spadkiem energii,
- szybkim zmęczeniem,
- zaburzeniem koncentracji uwagi,
- wzrostem lub spadkiem apetytu,
- problemami ze snem – wybudzaniem, trudnościami z zasypianiem.
Kampania „Znikające dzieci. Stop samobójstwom w nastoletniej depresji”
Wystartowała 14 edycja kampanii „Znikające dzieci. Stop samobójstwom w nastoletniej depresji”. Jej celem jest szerzenie wiadomości na temat depresji. Twórcy projektu zaznaczają, że należy uświadomić społeczeństwu, że nie jest to tylko chwilowy, przejściowy stan – to choroba, którą trzeba leczyć. Hasło „Znikające dzieci. Stop samobójstwom w nastoletniej depresji” podkreśla rolę dorosłych w życiu dzieci, m.in. w budowaniu relacji i więzi. Organizatorzy kampanii wskazują, że dzieci i młodzież potrzebują od dorosłych, a więc także od nauczycieli:
- akceptacji i wsparcia,
- pomocy w nazywaniu i przeżywaniu emocji – nawet tych trudnych, jak złość czy smutek,
- komunikatu, że problemy są naturalnym elementem życia.
Spot kampanii został zrealizowany wraz z youtuberem Reżyser Życia ZOBACZ
Szkolenia i strefa nauczyciela
Jak powinni Państwo zareagować na stan depresyjny u ucznia?Wszystkie niezbędne informacje znajdą Państwo na stronie Forum Przeciw Depresji w zakładce Strefa Nauczyciela.
Źródło: Forum Przeciwko Depresji.