medale na bialym tle
 
Niedawno udowodnili, że wiedzę geograficzną mają w małym palcu, teraz pokazują, że nie straszne są im biologia, matematyka, fizyka i chemia. Polscy uczniowie wracają z przedmiotowych olimpiad międzynarodowych z kolekcją medali.

 
 
50 Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna

Na początku lipca (7–15 lipca) w Izraelu odbyła się 50. Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna IPhO 2019. Reprezentacja Polski to pięcioro laureatów krajowej olimpiady fizycznej. Uczniowie rozwiązywali trzy zadania teoretyczne i dwa doświadczalne. Popisali się wiedzą i umiejętnościami i do kraju powrócili z czterema medalami: srebrnym (Tomasz Ślusarczyk, V LO Kraków) i trzema brązowymi (Piotr Sawicki z XIII LO w Szczecinie, Juliusz Banecki z Gdańskiego Liceum Autonomicznego, Jakub Wornbard z XIV LO w Warszawie).

60. Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna

Po młodych fizykach przyszedł czas na matematyków. Ich triumf na 60. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej, która odbywała się w dniach 10–22 lipca, MEN określiło mianem „historycznego sukcesu”. Młodzi matematycy zdobyli aż sześć medali –  złoty (Jan Fornal z LO w Rzeszowie), trzy srebrne (Juliusz Banecki GLA, Kamil Galewski, ILO Piotrków Trybunalski, Radosław Żak, V LO Kraków) i dwa brązowe (Justyna Jaworska z XIII LO w Szczecinie, Tomasz Ślusarczyk z V LO Krakowie). Jan Fornal rozwiązał wszystkie zadania bezbłędnie i jako pierwszy od 25 lat reprezentant Polski uzyskał maksymalną liczbę punktów. W zawodach matematycznych, konkurowali również laureaci tegorocznej Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej – Juliusz Banecki i Tomasz Ślusarczyk.

30. Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna

Niemal w tym samym czasie, bo w dniach 14–21 lipca doskonałą znajomość biologii potwierdzili reprezentanci Polski podczas 30. Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej. Węgry opuścili z czterema srebrnymi medalami (Marcin Maniak z V LO w Krakowie, Mikołaj Skiba, Grzegorz Procyk i Jakub Kwiatkowski – wszyscy z Liceum Akademickiego UMK w Toruniu). Podczas zawodów uczestnicy każdego dnia rozwiązywali zadania teoretyczne i praktyczne, które obrazowały zrozumienie zjawisk i procesów biologicznych.

51. Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna

Na koniec lipca (21–30 lipca) wiedzą chemiczną wykazali się reprezentanci Polski na 51. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej. Z Paryża wrócili z czterema medalami: trzema srebrnymi (Grzegorz Procyk z ZS UMK w Toruniu, Dominik Bałban z Dzierzgonia, Kordian Głąbowski z II LO w Szczecinie) oraz jeden brązowy (Mikołaj Wawrzyniec Popławski z II LO z Przemyśla). Olimpiada trwa aż 10 dni, ale tylko przez dwa dni uczestnicy rywalizują między sobą podczas pięciogodzinnych zawodów laboratoryjnych oraz pięciogodzinnych zawodów teoretycznych.

Gratulujemy laureatom oraz nauczycielom, którzy pomogli im w przygotowaniach!

 
Źródło: MEN

https://www.gov.pl/web/edukacja/miedzynarodowa-olimpiada-biologiczna

https://www.gov.pl/web/edukacja/historyczny-sukces-mlodych-matematykow

https://www.gov.pl/web/edukacja/mof-2019

https://twitter.com/MEN_GOV_PL/

http://www.olchem.edu.pl/