Nareszcie wakacje! Upragniony i wyczekiwany czas błogiego relaksu. Mogłoby się wydawać, że odpoczywanie jest czynnością prostą i przyjemną, ale czy wszyscy faktycznie umiemy odpoczywać? Jakie niepokojące sygnały mogą świadczyć o tym, że nie odpoczywamy?

 

slady na piasku buty

Większość z nas zdecydowanie zgadza się ze zdaniem Nie samą pracą człowiek żyje. Przecież wiemy, że aby mieć energię, trzeba pamiętać o odpoczynku i „naładowaniu baterii”. Jak wskazują przeprowadzane badania, często nie umiemy się relaksować, a bezczynność nas przeraża. Dr Timothy Wilson, psycholog społeczny z University of Virginia w Charlottesville, w badaniach wykazał, że na co dzień nasz organizm działa na tak wysokich obrotach, że kiedy wreszcie przychodzi moment, kiedy można nic nie robić, to nie potrafimy się wyciszyć.

Czy naprawdę nie potrafimy dobrze korzystać z wolnego czasu? Jak podkreślają psycholodzy, relaks musi przywracać naszemu organizmowi równowagę psychiczną i fizyczną. Warto mieć zatem na uwadze słowa Dale’a Carnegie: Wypoczynek to nie jest bezczynność. Wypoczynek to praca nad regeneracją sił.
 

Obsesja aktywności

Przeszkodą w odpoczywaniu bywa współczesna obsesja aktywności – czytamy w artykule Daniela Melerowicza, psychologa i psychoterapeuty. W naszym życiu wciąż się tak wiele dzieje, jesteśmy chronicznie „zarobieni”. W mediach społecznościowych i na pierwszych stronach gazet widnieją osoby podkreślające to, jak bardzo są zapracowane, zaangażowane w nowy projekt czy biznes. W pogoni za sukcesem powtarzają „odpoczywać będę na emeryturze”. Ale czy na emeryturze uda nam się nadrobić chwile spędzane z rodziną, wymarzone podróże czy pasje, do których realizacji potrzebujemy sił witalnych i niemałych zapasów energii? Żyjąc na wysokich obrotach, nie umiemy zwolnić tempa. Z wakacji, wymarzonego wyjazdu, możemy wrócić zmęczeni, jeśli nie nauczymy się wyciszać i relaksować.

Sygnały, które mogą świadczyć o tym, że na wakacjach nie odpoczywamy:

  • odczuwamy ciągły niepokój i napięcie,
  • mamy poczucie winy i traconego czasu,
  • narasta w nas nieuzasadniona nerwowość, frustracja i złość,
  • jesteśmy znużeni już po kilku dniach urlopu,
  • odczuwamy zmęczenie fizyczne wynikające z przeładowanego planu na każdy dzień,
  • często sięgamy po alkohol

 

sosba w kapeluszu lezy na lezaku nad morzem

Badania pokazują, że wiele osób ma wręcz fizjologiczny problem z wejściem w stan odprężenia – ich umysł, przyzwyczajony do ciągłej aktywności, nie potrafi zwolnić. Takie osoby „odchorowują” brak pracy: na urlopie odczuwają bóle, zmagają się z infekcjami, cierpią na bezsenność. Psychosomatyczne problemy pojawiają się u nich nawet w weekendy. Dzieje się tak dlatego, że dla przepracowanego organizmu czas wolny jest szokiem – czytamy w artykule magazynu „Charaktery”.

Na pytanie, czym jest właściwy odpoczynek, trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Zależy to od indywidualnych upodobań. W odpoczywaniu nie chodzi o maksymalne wykorzystanie czasu wolnego i załatwianie wszystkich niedokończonych spraw, ale o wyciszenie, pomyślenie o sobie i o tym, co sprawia nam przyjemność. Ku przestrodze mamy dobrą wiadomość – odpoczywania można się nauczyć! Wystarczą tylko chęci. Może warto u progu wakacji zastanowić się nad tym, od czego zależy to, czy wrócimy po wakacjach odprężeni i pełni sił?  Życzymy przyjemnego ładowania baterii!

 

Źródła:

  1. Dorota Romanowska, Dlaczego nie umiemy odpoczywać?, https://www.newsweek.pl/wiedza/psychologia/naukowcy-udowadniaja-nie-umiemy-odpoczywac-i-sie-nudzic/r1xykxp (dostęp: 07.07.2021).
  2. Daniel Melerowicz, Jak dobrze odpocząć?, https://charaktery.eu/artykul/jak-dobrze-odpoczac (dostęp: 07.07.2021).
  3. Marcin Kozłowski, Jak nauczyć się odpoczywać?,  https://www.hellozdrowie.pl/artykul-odpoczywac-trzeba-sie-nauczyc/#jak-nauczyc-sie-odpoczywac (dostęp: 07.07.2021).