W jak wolność
01/08/2022Rola opiekuna wspomnień, marzeń i wartości powstańczych to zadanie dla każdej osoby, która chce żyć w wolnym kraju. Ugruntowanie tej patriotycznej postawy w młodzieży to zadanie wszystkich dorosłych.
Wieczny symbol
Mimo upływu lat wyjątkowy charakter akcji zorganizowanej przez polskie podziemie nadal nie traci nic ze swojej symboliki. 63 dni heroizmu i oddania sprawie to sygnatura męstwa bez precedensu. Jeśli przystaniemy 1 sierpnia o godzinie 17.00 na chwilę zadumy nad minionym czasem, rozważmy go w perspektywie bieżącej sytuacji geopolitycznej.
Wojna w Ukrainie sprawia, że obchody tegorocznej rocznicy powstania nabierają nowego wymiaru. Mając na uwadze fakt, że wolność nie jest dana nam raz na zawsze, należy zająć się właściwą edukacją młodego pokolenia w duchu odpowiedzialności za swoją postawę i wspólną sprawę. Ważne jest przekazanie nie tylko dat i nazwisk, lecz także ducha inicjatywy powstańczej.
Przybliżenie wartości, którymi kierowali się młodzi ludzie 78 lat temu, może dać dzisiejszej młodzieży odpowiedni bodziec do rozbudzenia się w ich umysłach rzeczywistego patriotyzmu. Jednym z elementów akcji związanych z obchodami rocznicy powstania jest Sztafeta Pokoleń, w czasie której uczestnicy z dumą pielęgnują pamięć o bohaterach i wartościach, w które oni wierzyli.
Historia nie musi być nudna
Samo relacjonowanie wydarzeń z 1 sierpnia 1944 r. może nie wystarczyć do wytrwałego pielęgnowania wspomnień. Znacznie lepiej to zadanie spełni aktywność w różnych obszarach, która pozwoli dogłębnie zrozumieć realia tamtych dni, a także przybliży motywy decyzji oraz podkreśli odwagę i heroizm walczących rodaków.
Mieszkańcy Warszawy oraz goście przebywający w stolicy mogą aktywnie włączyć się w obchody rocznicy i poczuć klimat tego ważnego wydarzenia. Czy to będzie wspólne śpiewanie (nie)zakazanych piosenek, z tekstem pobranym na swojego smartfona, czy przejazd rowerowy szlakiem batalionu AK „Golski” – historia może być bliżej, niż się wydaje. Zwolennicy aktywności połączonych z wysiłkiem umysłowym mogą dołączyć do plenerowej gry miejskiej – szczegółowo opracowanej atrakcji z elementami escape roomu i rekonstrukcji historycznej. Dostarczy ona wiedzy oraz rozrywki całym rodzinom.
Dla wszystkich zainteresowanych osób, w tym również tych nieplanujących podróży do Warszawy w okolicach 1 sierpnia, przewidziany jest konkurs fotograficzny. Muzeum Powstania Warszawskiego umożliwia przeżywanie rocznicy powstania na różne sposoby i dla wielu osób. Warto być w tym gronie i pamięć o bohaterach nie tylko pielęgnować, lecz także przekazywać następnym pokoleniom.
O tym, dlaczego ważne jest opowiadanie o powstaniu warszawskim, przeczytają Państwo więcej w tekście Jana Ołdakowskiego – dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego. Tekst ukazał się dziś na łamach magazynu „Wszystko co Najważniejsze” TUTAJ. Zachęcamy do lektury.
Źródła:
Portal 1944.pl, https://www.1944.pl/artykul/program-obchodow-78.-rocznicy-powstania-warszaw,5293.html (dostęp: 27.07.2022 r.).
Jan Ołdakowski, Polska 1944, Ukraina 2022, https://wszystkoconajwazniejsze.pl/jan-oldakowski-polska-1844-ukraina-2022/, (dostęp: 01.08.2022).