nauczycielka z uczennica
Wsparcie rodziców w procesie wychowania dzieci, przekazanie wiedzy, umiejętności uczenie prawidłowych  nawyków oraz stymulowanie kreatywności uczniów – to tylko kilka z wielu obszarów pracy nauczyciela.

 
 
 
Rola nauczyciela społeczeństwie

Zawód nauczyciela istnieje niemal od zawsze. Przez lata ulegał różnym przemianom. Zadaniem pedagogów jest m.in. przekazanie wiedzy na temat nauki, kultury, polityki czy gospodarki. Posiadając podstawową wiedzę, młode pokolenia mogą dokonywać nowych przełomów czy odkryć. Z nauczaniem nierozerwalnie łączy się kształtowanie postaw czy zachowań uczniów.
We współpracy z rodzicami i uczniami, nauczyciel dba o wszechstronny rozwój podopiecznych. Bez edukacji na wysokim poziomie, zapewnianej przez wykwalifikowanych nauczycieli, nie dokona się żaden postęp – ani jednostkowy, ani społeczny.
 

Czy ten świat lubi nauczycieli?

Według badań dotyczących zawodów przeprowadzonych przez Centrum Badań Opinii Społecznej, nauczyciele to jedna z najbardziej szanowanych grup społecznych. Zaprzeczają temu jednak m.in. „popularne memy, filmiki, wypowiedzi zamieszczane w sieci” – pisze Jarosław Kordziński. Zapraszamy do lektury motywującego do głębszej refleksji artykułu „Wstydzę się. Jestem nauczycielem”, opublikowanego na portalu Wszystko Co Najważniejsze.
 

Zainteresowanym historią zawodu nauczyciela na przełomie wieków polecamy lekturę ZOBACZ.