Rosnąca liczba filiżanek kawy w ciągu dnia może stanowić sygnał, że deficyt energii jest większy niż zazwyczaj. Odróżnienie zwykłego niewyspania od stanu chronicznego zmęczenia może pomóc w podjęciu odpowiednich działań ukierunkowujących na lepsze samopoczucie.

 

Szybkie tempo życia 

zmeczony mezczyzna

Piętrzące się obowiązki oraz coraz dłuższe godziny pracy nie ułatwiają skutecznej regeneracji w czasie wolnym. Wielu nauczycieli, szczególnie w okresie wiosennym, znacznie silniej odczuwa potrzebę odpoczynku, ponieważ niedostatki energii utrudniają im funkcjonowanie. Takie nadmierne przemęczenie nie tylko powoduje nerwowość i wzmaga napięcie, lecz także przysparza problemów z koncentracją. Konieczność połączenia wielu zadań może okazać się trudniejsza niż zazwyczaj.

Jak temu zaradzić? Poszukiwanie najszybszych rozwiązań nie zawsze daje dobre rezultaty. O ile dodatkowa filiżanka kawy doda energii na krótki czas, w dłuższym okresie przestanie przynosić oczekiwany efekt. W efekcie zwykłe zadania będą wymagały dodatkowych nakładów energii, a zmęczenie płynące z niewypoczętego ciała będzie coraz bardziej dawało się we znaki.

Zaobserwowane u siebie objawy, takie jak zwiększona drażliwość, trudności w skupieniu uwagi i stałe odczuwanie zmęczenia mogą być sygnałami ostrzegawczymi. Współwystępujące zaburzenia snu mogą nasilać wcześniej wspomniane symptomy. W takiej sytuacji podjęcie odpowiednich działań, mających na celu przywrócenie stanu równowagi, jest szczególnie istotne.
 

Zmęczone ciało to zmęczony umysł 

Spadek formy może się przydarzyć każdemu. Kiedy jednak coraz częściej pojawiają się trudności w skupieniu się, a wykonanie nawet prostych zadań wymagają coraz więcej czasu, warto zastanowić się nad powodami takiego stanu. Przedłużające się przemęczenie powiązane z brakiem należytej regeneracji nie jest zwykłym utrudnieniem. Niedostatecznie wypoczęte ciało to także zmęczony umysł, kumulujące się napięcia i niskie zadowolenie ze swoje pracy. Mogą pojawić się symptomy wypalenia zawodowego, zwiększona podatność na infekcje i ogólny spadek komfortu życia.

W takiej sytuacji warto zastanowić się nad przyczynami tego stanu. Być może taka obniżona kondycja ogólna będzie już klasyfikowała się do określenia mianem stanu chronicznego zmęczenia. Specjaliści podkreślają, że dbanie o obowiązkowe wywiązywanie się ze wszystkich zobowiązań oraz perfekcjonizm nieobcy wielu nauczycielom i nauczycielkom mogą powodować, że nieświadomie ignorują oni symptomy przez długi czas – nawet wiele lat. Pierwszym krokiem w kierunku wyjścia z tego stanu jest rzetelne i uczciwe przyznanie przed sobą, że mimo wielu starań ten problem może dotyczyć każdego człowieka. W przypadkach szczególnie złożonych wskazana może być nawet konsultacja lekarska, jednak na początek warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia i poszukać prostych rozwiązań. Kilka z nich podpowiada Edyta Drenda, wykładowczyni akademicka, trenerka biznesu i specjalistka HR. Zachęcamy do zapoznania się z jej tekstem oraz do spokojnego, świadomego odpoczywania.

 

Źródło:

  1. Edyta Drenda, Jak wyjść ze spirali zmęczenia, https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/sprawdz-jak-wyjsc-ze-spirali-zmeczenia (dostęp: 30.03.2022)