Konsekwencja w pokonywaniu trudności i niezłomna postawa wobec pojawiających się przeciwności mogą mieć znacznie bardziej decydujący wpływ na sukcesy szkolne i życiowe dziecka niż jego naturalne zdolności.

Ćwiczenia czynią mistrza 

Już w starożytności uważano, że repetitio est mater studiorum („powtarzanie jest matką wiedzy”). Obecnie nasza znajomość mechanizmów funkcjonowania mózgu jest już na tyle duża, że możemy śmiało podkreślać znaczenie systematycznej i regularnej pracy oraz powtarzania treści, których chcemy się wyuczyć. Sprawny transport wiadomości z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej wymaga zachowania tego szlaku, który uwzględnia powtórki, ale też odpoczynek. Naprzemienne nauka i regeneracja mogą przynosić wspaniałe efekty w dowolnej dziedzinie. Kluczem będzie dbanie o powtarzalność sekwencji i wytrwałe trzymanie się schematu. Wiedzą to dobrze wszystkie osoby, które specjalizują się w jakieś wyjątkowej dla siebie dziedzinie.

Regularne ćwiczenia pozwalają utrwalać umiejętności oraz poszerzać kompetencje i wznosić się na coraz wyższe poziomy wtajemniczenia. Za przykład mogą służyć chociażby zawodowi piłkarze, którzy trenują około 10 razy w tygodniu, równomiernie dzieląc swoje zadania na krótkie jednostki treningowe. Podział materiału na mniejsze części pozwala unikać frustracji w sytuacji, gdy wymagane treści okazują się trudne lub nieinteresujące. Wszystko to sprzyja kształtowaniu wytrwałości.

 

Jak budować wytrwałość na zmianie

Może się wydawać, że nie ma bardziej odległych pojęć niż wytrwałość i zmiana. Okazuje się, że mądrze prowadzona zmiana może w najlepszym stopniu przyczynić się do wykształcenia u dziecka cech odpowiadających za sumienność i odpowiedzialność za swoje działania. Te z kolei zsumują się podczas rozwoju i staną się podstawą do przyszłych sukcesów. Istotne w tym procesie będzie uważne towarzyszenie dziecku i wspieranie go w poszukiwaniu dziedziny, która da mu satysfakcję i pozwoli odpowiednio wykorzystywać naturalne predyspozycje. Rola rodzica i nauczyciela w tym obszarze jest tak samo istotna. Stąd i w szkole, i w domu ważnymi elementami wymagającymi uwagi są życzliwe towarzyszenie w poszukiwaniach oraz wspieranie kształtowania się u dziecka pewności siebie i adekwatnej samooceny. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, chcąc być mądrym przewodnikiem dziecka na jego drodze, mogą Państwo przeczytać w artykule Marii Tuchowskiej, ekspertki i edukatorki, od lat związanej z tematem kompetencji psychospołecznych i pracy z rodziną.

Źródło: M. Tuchowska, Jak uczyć dziecko wytrwałości, Librus, https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/jak-uczyc-dziecko-wytrwalosci (dostęp: 03.02.2022).