Dzieci z Ukrainy trafiają do polskich szkół. Jak podaje rzeczniczka MEiN Anna Ostrowska do polskich szkół zapisane jest 95,5 tys. dzieci z Ukrainy. Uczą się w ponad 11,5 tys. szkół. Najwięcej uczniów zapisano do szkół podstawowych w woj. mazowieckim, dolnośląskim i śląskim. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaznacza, że ta liczba zwiększa się o ok. 10 tys. na dobę.

 

Organizacja nauki dla dzieci z Ukrainy

Dla uczniów przybywających z zagranicy, którzy nie znają języka polskiego lub znają go na poziomie niewystarczającym do nauki, można organizować oddziały przygotowawcze, które są przeznaczone dla zarówno dla osób niebędących, jak i będących obywatelami Polski, które:

nowy uczen z ukrainy

- podlegają obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki,

- pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw,

- nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki,

- wykazują trudności w komunikacji oraz trudności adaptacyjne związane z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego.

 

Oddziały przygotowawcze można organizować jako:

  1. szkolny oddział przygotowawczy – może być tworzony przez organ prowadzący szkołę, w której uczniowie realizują naukę zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego;
  2. międzyszkolny oddział przygotowawczy – w przypadkach uzasadnionych warunkami demograficznymi, za zgodą organu prowadzącego szkołę, w której utworzono oddział, w ramach posiadanych środków, mogą do niego uczęszczać uczniowie innej szkoły;
  3. międzygminny oddział przygotowawczy – powstałe w wyniku porozumień zawartych między jednostkami samorządu terytorialnego.

 

Liczba uczniów w oddziale przygotowawczym nie może przekraczać 25. Klasy można łączyć w następujący sposób:

  • I–III oraz IV–VI, a także VII–VIII szkół podstawowych;
  • I i II liceum ogólnokształcącego,
  • I–III technikum i branżowej szkoły I stopnia; 
  • III i IV liceum ogólnokształcącego;
  • III–V technikum.

 

Zajęcia edukacyjne w oddziale przygotowawczym prowadzą nauczyciele poszczególnych przedmiotów, których może wspomagać pomoc nauczyciela, władająca rodzimym językiem ucznia.

Na realizację obowiązkowych zajęć edukacyjnych przeznaczono następującą liczbę godzin:

  • w szkole podstawowej dla klas I–III – nie mniej niż 20 godzin tygodniowo;
  • w szkole podstawowej dla klas IV–VI – nie mniej niż 23 godziny tygodniowo;
  • w szkole podstawowej dla klas VII i VIII – nie mniej niż 25 godzin tygodniowo;
  • w szkole ponadpodstawowej – nie mniej niż 26 godzin tygodniowo.

 

Nauka języka polskiego odbywa się według programu nauczania opracowanego na podstawie ramowego programu kursów nauki języka polskiego dla cudzoziemców w wymiarze nie niższym niż 6 godzin tygodniowo.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie MEiN TUTAJ.

 

Źródła:

  1. MEiN, Zasady organizacji oddziałów przygotowawczych, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zasady-organizacji-oddzialow-przygotowawczych (dostęp: 23.03.2022).
  2. Serwis Samorządowy PAP, MEiN, Do polskich szkół zapisane jest 95,5 tys. dzieci z Ukrainy (aktualizacja), https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/mein-do-polskich-szkol-zapisane-jest-955-tys-dzieci-z-ukrainy-aktualizacja (dostęp: 23.03.2022),
  3. Portal Polskiego Radia, Ilu uczniów z Ukrainy jest w polskich szkołach? Szef MEiN: liczba przyrasta o 10 tys. dziennie, https://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/2924701,Ilu-uczniow-z-Ukrainy-jest-w-polskich-szkolach-Szef-MEiN-liczba-przyrasta-o-10-tys-dziennie (dostęp: 23.03.2022).