Dobrostan nosi w sobie rysy subiektywności. Nie istnieje uniwersalna recepta na osiągnięcie pełni szczęścia. Indywidualnie podejmowane działania mogą dawać wiele satysfakcji na długie lata.

 

Szczęście niezależne od wieku

usmiechnieci ludzie w roznym wieku

Badacze zajmujący się tematem szczęścia i jego odczuwania przez ludzi w różnym wieku nie spieszyli się z formułowaniem wniosków. W obiegowej, nienaukowej opinii pokutuje pogląd o szczęśliwym dzieciństwie oraz kryzysie wieku średniego około czterdziestego roku życia. Tym dwóm okresom przypisuje się pewne cechy, które wpływają na utrwalanie stereotypów. Z naukowego punktu widzenia nie ma poparcia dla tego modelu. Szeroko zakrojone badania tematu szczęścia w życiu obejmowały trzynaście krajów i ponad 17 tysięcy uczestników. Wyniki okazały się zaskakujące. Po analizie wszystkich zebranych materiałów wyjaśniło się, że w pierwszej kolejności upada mit wspomnianego kryzysu wieku średniego. Najwyższy wskaźnik wysuwał na pierwszy plan okres tuż po trzydziestym roku życia. Analiza holistyczna ukazała co prawda spadek formy przypadający na 42 rok życia, jednak subiektywna ocena tego okresu przez badanych wyraźnie wskazywała na stabilne poczucie dobrostanu jeszcze przez następną dekadę. Z perspektywy czasu badani bardzo często zupełnie zapominali o słynnym kryzysie czterdziestolatków i wskazywali ten etap jako pełen szczęścia.
 

Uważność na kondycję

Nie każdy dzień może być naznaczony pełnią odczuwanego szczęścia. Różne sprawy dnia codziennego i wydarzenia bieżące wpływają na to, czy łatwo jest pozytywnie podsumować dany moment. Jesienią szczególnie ważne jest zatroszczenie się o dobrą kondycję psychiczną. Skracający się dzień sprzyja obniżeniom nastroju. Wiele osób odczuwa przygnębienie czy zniechęcenie. Bywa też, że trudniej jest zregenerować siły. Niższe temperatury nie wszystkich zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. W tym okresie warto zwrócić szczególną uwagę na pojawiające się oznaki smutku i rozdrażnienia. Okresowe spadki formy nie są obce nikomu. Ważne jest odróżnienie gorszego humoru od rozwijającej się depresji. Na ten problem uwrażliwia kampania z udziałem znanych i lubianych ambasadorów „Twarze depresji”. Znani i lubiani twórcy kultury zwracają uwagę zarówno na samą chorobę, jak i elementy jej towarzyszące. Warto zapoznać się ze szczegółami tej akcji, którą współorganizują Forum Fundacja „Twarze depresji” i Fundacja „Itaka”, a relacjonuje Forum Przeciw Depresji. Zachęcamy do zwiększonej uważności na kondycję psychiczną swoją i swoich bliskich. Osoby zaciekawione badaniami na temat szczęścia odsyłamy do artykułu w magazynie „Focus”.

 

Źródła:

1. Forum Przeciw Depresji, https://forumprzeciwdepresji.pl/3064/kampanie-forum-przeciw-depresji-i-twarze-depresji-razem-w-walce-z-depresja (dostęp: 14.10.2021).

2. Katarzyna Grzelak, Jakie są najszczęśliwsze lata naszego życia? Nowe badanie daje zaskakującą odpowiedź, https://www.focus.pl/artykul/jakie-sa-najszczesliwsze-lata-naszego-zycia-nowe-badanie-daje-zaskakujaca-odpowiedz (dostęp: 14.10.2021).