To już ostatnie dni na zgłoszenie szkoły do marcowej edycji Próbnej Matury z Operonem. Co otrzyma szkoła po zapisaniu się na egzamin? Jak przedstawia się harmonogram? Dlaczego tak ważne jest przeprowadzenie ostatecznej próby generalnej przed maturą 2025? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule. Jego przeczytanie nie zajmie więcej niż 5 minut.

Zgłoszenia do marcowej edycji Próbnej Matury z Operonem
są przyjmowane za pośrednictwem strony internetowej egzaminy.operon.pl.

Ostateczna próba generalna przed maturą w maju

Próbna Matura z Operonem stanowi próbę generalną przed egzaminem państwowym. Przebieg i warunki są identyczne, jak podczas właściwej matury. Do szkół uczestniczących w projekcie w tym samym dniu zostaną dostarczone zestawy arkuszy drukowanych w kolorze. Egzamin próbny został szczegółowo przygotowany, dlatego do paczek z arkuszami egzaminacyjnymi zostaną dołączone instrukcje dla dyrektora, nauczyciela i zespołu nadzorującego przebieg egzaminu.

Aby próbny egzamin przebiegał w atmosferze i warunkach egzaminu państwowego, zachęcamy do przeprowadzenia go zgodnie z wytycznymi CKE. Warto więc wprowadzić m.in. losowy przydział miejsc dla zdających, obowiązek wyłączenia telefonów komórkowych czy też wymóg stroju galowego.

Zdawanie kilku egzaminów dzień po dniu pozwala uczniom oswoić się z warunkami egzaminu państwowego. Dzięki temu mogą zidentyfikować obszary do poprawy oraz przekonać się, jak rozwiązywać zadania z zachowaniem rygoru czasowego, co zwiększa ich szanse na lepszy wynik i dostanie się na wymarzone studia.

Co otrzymuje szkoła po zapisaniu się do egzaminu próbnego?

Wszystkie szkoły zgłoszone do marcowej edycji Próbnej Matury z Operonem mają zapewnione:

  • komplet drukowanych arkuszy w kolorze (dla każdego zgłoszonego ucznia) – zestaw składa się z 4 arkuszy: z języka polskiego (poziom podstawowy), z matematyki (poziom podstawowy) oraz z języka nowożytnego (angielskiego, niemieckiego lub rosyjskiego – poziom podstawowy),zwybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym (do wyboru jest aż 12 przedmiotów),
  • dostęp do zestawów do przeprowadzenia matury ustnej z języka polskiego,
  • dostęp do arkuszy i zasad oceniania w wersji elektronicznej – dla dyrektora i każdego nauczyciela z zapisanej szkoły,
  • bezpłatny dostęp do platformy do wprowadzania wyników – wprowadzenie wyników pozwala pozyskać szczegółowe raporty z wynikami szkoły, klasy i ucznia,
  • promocję szkoły przez obecność w ogólnopolskich i wojewódzkich rankingach,
  • certyfikat udziału w projekcie.

 
Jak będzie przebiegać tegoroczna marcowa edycja Próbnej Matury z Operonem?

Tegoroczna marcowa edycja Próbnej Matury z Operonem odbędzie się w dniach 11–14 marca2025 r.  według następującego harmonogramu:

11 marca 2025 r.
9.00 egzamin z języka polskiego(poziom podstawowy)
11.00–14.00 – przerwa
14.00 egzamin z języka polskiego(poziom rozszerzony)

12 marca 2025 r.
9.00 egzamin z matematyki(poziom podstawowy)
11.00–14.00 – przerwa
14.00 egzamin z matematyki(poziom rozszerzony)

13 marca 2025 r.
9.00 egzamin z języka obcego nowożytnego(poziom podstawowy)
11.00–14.00 – przerwa
14.00 egzamin z języka obcego nowożytnego(poziom rozszerzony)

14 marca 2025 r.
9.00 egzamin z przedmiotu dodatkowego (poziom rozszerzony)

Dokładny harmonogram i inne szczegółowe informacje na temat matury próbnej znajdują się na stronie internetowej egzaminy.operon.pl.

Jedna książka do powtórek na maturę 2025 

Wszystko, co niezbędne, aby zdać maturę z wysokimi wynikami, znajduje się w jednej książce – „Zadania maturalne z odpowiedziami”. To kompleksowe repetytorium, dzięki któremu maturzysta powtórzy całą niezbędną teorię, przećwiczy rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych oraz zapozna się ze wzorcowo rozwiązanym arkuszem maturalnym. Znajdzie tutaj także porady, jak radzić sobie ze stresem, i podpowiedzi, jak skutecznie uczyć się do egzaminu. Do wyboru są przedmioty najczęściej wybierane przez uczniów na egzaminie.