Program Próbnej Matury z Operonem składa się z dwóch edycji próbnych egzaminów – pierwszej, organizowanej w grudniu, oraz drugiej, którą szkoła może przeprowadzić w marcu. To skuteczne wsparcie w systematycznym monitorowaniu postępów uczniów i skutecznym uzupełnianiu braków. Zachęcamy do dołączenia do projektu, zanim będzie za późno – nie warto czekać do ostatniej chwili, by zadbać o dobre przygotowanie do tego ważnego egzaminu.

 

Harmonogram tegorocznej edycji próbnej matury

Próbna Matura z Operonem w tym roku zostanie przeprowadzona w dniach 19–22 listopada 2024 r., według następującego harmonogramu:

Kompleksowy program przygotowań do matury składa się z trzech etapów:

  1. I edycja Próbnej Matury z Operonem – 19–22 listopada 2024 r. 
  2. Próbna Matura Ustna z języka polskiego – arkusze dostępne od 19 listopada 2024 r.
  3. II edycja Próbnej Matury z Operonem – marzec 2025 r.

 
Drukowane arkusze egzaminacyjne z 12 przedmiotów do wyboru

Szkoły zgłoszone do projektu otrzymują po 4 drukowane arkusze egzaminacyjne I edycji próbnej matury dla każdego zapisanego ucznia. Materiały są drukowane w kolorze. Cały pakiet jest dostarczany do szkoły w zamkniętych paczkach, przez kuriera. W ramach Próbnej Matury z Operonem uczeń może napisać egzamin z aż 12 przedmiotów zdawanych na poziomie podstawowym i poziomie rozszerzonym.

12 przedmiotów maturalnych do wyboru – potwierdzenie wyboru z deklaracji maturalnej

Napisanie egzaminu próbnego zapewni uczniom większą pewność przed wyborem przedmiotów, które muszą wskazać w deklaracji maturalnej. Egzamin próbny z Operonem przygotowano z następujących przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia, język polski, język angielski, języka niemiecki, język rosyjski, historia, informatyka, matematyka oraz wiedza o społeczeństwie.

Do pobrania zestawy do matury ustnej z języka polskiego

Materiały do przeprowadzenia matury ustnej zostaną udostępnione 19 listopada 2024 r. Znajdą wśród nich Państwo 30 zestawów egzaminacyjnych do przeprowadzenia próbnego egzaminu ustnego. Każdy zestaw dla ucznia składa się z:

– pytania jawnego,
– pytania niejawnego,

a zestaw w wersji dla nauczyciela zawiera ponadto:
– propozycję dwóch pytań do rozmowy z egzaminowanym,
– przykładowe odpowiedzi,
– kartę z kryteriami oceny.

Jedno zgłoszenie – dwie edycje próbnej matury

Szkoły, które dołączą do projektu, otrzymują możliwość przeprowadzenia w marcu 2025 r. II edycji egzaminu próbnego. Uczniowie piszący egzamin próbny dwukrotnie zyskają okazję sprawdzenia swojej wiedzy, jasno określoną przez ramy czasowe, motywację do nauki i możliwość śledzenia swoich postępów.

Próbną Maturą z Operonem uczeń może napisać go dwa razy – pod koniec pierwszego semestru i w drugim semestrze, tuż przed egzaminem państwowym. W grudniu nauczyciele mogą zweryfikować wiedzę i umiejętności uczniów oraz zlokalizować luki kompetencyjne i wdrożyć plan naprawczy. Za to napisanie egzaminu w marcu daje rzetelny obraz przygotowania uczniów, po opanowaniu niezbędnego materiału i tuż przed egzaminem państwowym. To zwiększa szanse uczniów na wysoki wyniki w maju.

Aby wziąć udział w egzaminie próbnym, szkoła musi zgłosić liczbę maturzystów, którzy przystąpią do Próbnej Matury z Operonem. Szkołę można zgłosić za pośrednictwem strony internetowej egzaminy.operon.pl.

Zgłoszenia przyjmujemy do 13.11. Drukowane arkusze egzaminacyjne zostaną dostarczone na czas tylko do szkół, które dokonają zgłoszenia przed wskazanym terminem.

 ZAPISZ SZKOŁĘ