Jednym z najbardziej stresujących egzaminów jest dla uczniów matura ustna z języka polskiego. Na szczęście teraz szkoły mogą przećwiczyć z uczniami umiejętność tworzenia wypowiedzi i wystąpień publicznych przed komisją egzaminacyjną, jak na oficjalnym egzaminie.Taką okazję stwarza udział szkoły w Próbnej Maturze z Operonem – uczestnicy otrzymują gotowe zestawy do przeprowadzenia Próbnej Matury Ustnej z języka polskiego. To jeden z kluczowych elementów programu przygotowań do matury państwowej.

 

Zasady na państwowej maturze ustnej z języka polskiego

Przebieg egzaminu ustnego z języka polskiego

Przebieg egzaminu maturalnego w 2025 r. nie zmienił się w porównaniu do ubiegłego roku. Zdający będzie musiał rozwiązać dwa zadania: jedno zadanie z listy pytań jawnych i jedno pytanie niejawne. Na przygotowanie odpowiedzi będzie miał 15 minut, na prezentację – 10 minut, a 5 minut potrwa rozmowa z komisją egzaminacyjną.

Lektury i pytania jawne

W 2025 r. na maturze uczniów obowiązuje znajomość 28 lektur obowiązkowych zamiast 53. Trzy z lektur obowiązują we fragmentach. Są to „Potop”, „Chłopi” i „Inny świat”. Skrócono również listę pytań jawnych na egzamin ustny. W tym roku jest ich 68 zamiast 112. Jest to konsekwencja odchudzenia podstawy programowej. Tym samym nie obowiązują już pytania jawne z 25 lektur wykreślonych z podstawy, m.in. z „Balladyny”. Lista pytań jawnych znajduje się w komunikacie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Stres związany z wystąpieniem publicznym

Mimo znaczących zmian w zakresie materiału matura ustna z języka polskiego to wciąż jedno z najbardziej stresujących wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się uczniowie. Perspektywa publicznego wypowiadania się, konieczność jasnego i logicznego formułowania myśli oraz presja czasu mogą wywołać duże napięcie, nawet u najlepiej przygotowanych maturzystów.

NOWOŚĆ! Od zeszłego roku jednym z kluczowych elementów programu przygotowań do matury jest możliwość przeprowadzenia Próbnej Matury Ustnej z języka polskiego z Operonem.

matura ustna

Próbna Matura Ustna z języka polskiego – zestawy egzaminacyjne do pobrania

Zestawy zadań do egzaminu ustnego zostaną udostępnione już 19 listopada 2024 r. Maturę ustną szkoły mogą przeprowadzić w dogodnym dla siebie terminie. W materiałach znajduje się 30 zestawów egzaminacyjnych do przeprowadzenia próbnego egzaminu ustnego. Każdy zestaw składa się z pytania jawnego i pytania niejawnego. Dodatkowo nauczyciel – egzaminatorotrzymuje propozycję dwóch pytań do rozmowy z egzaminowanym, przykładowe odpowiedzi oraz kartę z kryteriami oceny.

Co należy zrobić, aby otrzymać zestawy Próbnej Matury Ustnej?

Dostęp do materiałów do matury ustnej otrzymują wszystkie szkoły zapisane do Próbnej Matury z Operonem. Zestaw egzaminacyjny zostanie udostępniony na koncie osoby zgłaszającej szkołę do egzaminu próbnego. Aby go otrzymać, wystarczy w trakcie uzupełniania formularza zgłoszeniowego zaznaczyć chęć otrzymania zestawów do matury ustnej.

Zapisy na Próbną Maturę z Operonem trwają do 25 października. Rejestracji może dokonać dyrektor szkoły lub osoba przez niego upoważniona. 

Próbna Matura z Operonem - Zapisz szkołę!

„Konteksty” i „Matura ustna” – skuteczne wsparcie w przygotowaniach do egzaminu

W procesie przygotowania do egzaminu doskonałym wsparciem są książki „Konteksty” i „Matura ustna”. Publikacja „Konteksty” to kompleksowa baza wiedzy o kontekstach, która przyda się w przygotowaniach do egzaminu z języka polskiego – zarówno pisemnego, jak i ustnego. Dzięki niej uczniowie nauczą się rozpoznawać konteksty i stosować je w swoich wypowiedziach. Dołączone fiszki z opisami dzieł kultury ułatwiają wykorzystanie konkretnych przykładów na egzaminie. Z kolei „Matura ustna” szczegółowo omawia m.in. odpowiedzi na wszystkie pytania jawne, które pojawią się na egzaminie. Każde z nich ma przypisane odpowiednie konteksty oraz propozycje odpowiedzi, co pozwala uczniom lepiej zrozumieć, jak budować swoją wypowiedź.