NOWOŚCI na Próbnej Maturze z Operonem
09/09/2024Matura ustna z języka polskiego, egzamin z języka rosyjskiego, możliwość szybszego wprowadzenia wyników, zasady oceniania rozwiązań zadań w wersji elektronicznej także dla nauczycieli – to kilka nowości, które będą obowiązywały na tegorocznej Próbnej Maturze z Operonem. Jakie wsparcie uzyskają szkoły w jeszcze lepszych przygotowaniach do matury w 2025 r.? Jakie wytyczne obowiązują w tym roku na egzaminie państwowym?
Czy wiesz, że…
Próbna Matura z Operonem to nie tylko egzaminy przeprowadzane w jednym terminie, lecz także kompleksowy program. Szkoły przystępujące do akcji mogą skorzystać z pakietu przygotowującego do matury państwowej i na przestrzeni całego roku szkolnego śledzić postępy uczniów. Program przygotowań obejmuje:
- I edycję Próbnej Matury z Operonem – w terminie 19–22 listopada,
- Próbną Maturę Ustną z języka polskiego z Operonem – w dowolnym terminie wybranym przez szkołę (zestawy zadań dla zapisanych szkół zostaną udostępnione po 19 listopada 2024 r.),
- II edycję Próbnej Matury z Operonem – w marcu 2025 r.
Egzamin z języka rosyjskiego na Próbnej Maturze z Operonem
Na Próbnej Maturze z Operonem w ramach egzaminu z języka obcego dotychczas można było zdawać najczęściej wybierane na maturze języki, czyli angielski i niemiecki. W tym roku dodaliśmy także język rosyjski. Dlaczego? Statystyki pokazują, że coraz więcej uczniów jest zainteresowanych zdawaniem matury z tego przedmiotu. Wzięliśmy także pod uwagę obecność uczniów z Ukrainy w polskich szkołach, którzy często jako język obcy wybierają właśnie rosyjski.
Możliwość wyboru kolejnego języka na Próbnej Maturze z Operonem to zatem dodatkowe udogodnienie dla nauczycieli przygotowujących uczniów do egzaminu w maju. Szkoły przystępujące do Próbnej Matury z Operonem mogą mieć pewność, że zadbają o potrzeby wszystkich swoich uczniów i dadzą im okazję do przystąpienia do próby generalnej poprzedzającej egzamin państwowy.
Szybsze wprowadzanie wyników egzaminów próbnych
W odpowiedzi na potrzeby nauczycieli dotychczasowe narzędzie do wprowadzania wyników egzaminów próbnych, pozwalające na dokładne przypisanie punktów za poszczególne zadania, zostało wzbogacone o nową, skróconą opcję. Dzięki niej będzie można wprowadzić całkowitą liczbę punktów dla danego ucznia, co znacząco przyspieszy proces wprowadzania wyników i generowanie raportów końcowych. Pozostawiamy Państwu do wyboru e-klucz, standardową i skróconą metodę wprowadzania wyników – zgodnie z indywidualnymi potrzebami i preferencjami.
Łatwy dostęp do arkuszy i zasad oceniania dla nauczycieli
Dotychczas tylko dyrekcja szkoły miała dostęp do wersji elektronicznej arkuszy i zasad oceniania rozwiązań próbnych egzaminów. Teraz rozszerzamy te uprawnienia – pliki zostaną udostępnione również wszystkim nauczycielom z zapisanych szkół. Bezpośredni dostęp do zasad oceniania rozwiązań zadań usprawni Państwa pracę – będą mogli Państwo zaplanować sprawdzanie matur próbnych w wybranym przez siebie czasie, bez konieczności oczekiwania na udostępnienie pliku z rozwiązaniami przez osobę, która zgłosiła szkołę do programu.
Matura ustna z języka polskiego
Od 2023 r. szkoły biorące udział w Próbnej Maturze z Operonem otrzymują także możliwość przeprowadzenia Matury Ustnej z języka polskiego. Uczniowie mają okazję sprawdzić swoje umiejętności tworzenia wypowiedzi na zadany temat oraz wystąpień publicznych. Szkoła może zorganizować maturę ustną w dowolnym terminie – po 19 listopada, kiedy to zostaną udostępnione zestawy egzaminacyjne.
Aby otrzymać materiały do przeprowadzenia Matury Ustnej z języka polskiego z Operonem, wystarczy w czasie uzupełniania formularza zgłoszeniowego zaznaczyć chęć ich otrzymania.
Terminy matur państwowych i ważne informacje od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
Jak co roku, również w tym roku szkolnym matura odbędzie się w trzech terminach: głównym, dodatkowym oraz poprawkowym. Tegoroczne egzaminy w terminie głównym zostaną przeprowadzone od 5 do 24 maja 2025 r. Zdający, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie będą mogli przystąpić do egzaminów w maju, napiszą maturę w terminie od 3 do 17 czerwca 2025 r. W ich przypadku jest niezbędna zgoda dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Maturzyści i maturzystki, którzy nie zdadzą egzaminu, mogą go poprawić w terminie 19–20 sierpnia.
Matura państwowa – ważne terminy:
→ od 5 do 24 maja 2025 r. – matura państwowa w terminie głównym:
- część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 5 do 22 maja,
- część ustna: język polski – od 9 do 24 maja (z wyjątkiem 11 oraz 16–18 maja),
- część ustna: języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne, język łemkowski, język kaszubski – od 9 do 24 maja (z wyjątkiem 11 oraz 18 maja).
- część ustna: języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne, język łemkowski, język kaszubski – od 9 do 24 maja (z wyjątkiem 11 oraz 18 maja).
→ od 3 do 17 czerwca 2025 r. – matura państwowa w terminie dodatkowym:
- część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 3 do 17 czerwca,
- część ustna (wszystkie przedmioty) – od 9 do 11 czerwca.
→ 19–20 sierpnia 2025 r. – matura państwowa w terminie poprawkowym:
- część pisemna (wszystkie przedmioty) – 19 sierpnia,
- część ustna (wszystkie przedmioty) – 20 sierpnia.
→ do 7 lutego 2025 r. – termin złożenia ostatecznej deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego (od tego roku nie składa się deklaracji wstępnej).