Wyzwaniem współczesnej edukacji jest nie tylko przekazanie wiedzy, lecz także rozwijanie kompetencji życiowych i społecznych. Lekcje plastyki w szkole średniej mogą być kluczowe w kształtowaniu tych umiejętności, jeśli połączą naukę z terapią przez sztukę. Co zatem zrobić, żeby zachęcić uczniów do aktywnego udziału na zajęciach? Najlepiej skorzystać ze sprawdzonych materiałów, narzędzi, wskazówek oraz metod nauczania.

 

Nastolatki znajdują się w okresie intensywnych przemian emocjonalnych i poszukiwania własnej tożsamości. Plastyka oferuje im bezpieczną przestrzeń do wyrażania swoich uczuć, przemyśleń i idei, co może być pomocne w radzeniu sobie z trudnościami oraz w budowaniu samoakceptacji. Tworzenie sztuki ma także terapeutyczne działanie. Zajęcia artystyczne mogą znacząco obniżać poziom stresu i lęku u uczniów. Jakie jeszcze wartości plastyka wnosi do ogólnego rozwoju młodego człowieka?

Wielowymiarowe korzyści dla uczniów z udziału w lekcjach plastyki w szkole średniej:

  • działanie relaksacyjne i odstresowujące (elementy arteterapii),
  • kształtowanie zdolności do innowacyjnego rozwiązywania problemów i myślenia poza schematami,
  • interpretacja i tworzenie obrazów – przydatne w dobie cyfrowej także przy korzystaniu z mediów, w reklamie, projektowaniu UX czy projektowaniu graficznym,
  • rozwój umiejętności krytycznego myślenia oraz kreatywności,
  • wzmocnienie zdolności obserwacji szczegółów,
  • wzmocnienie pewności siebie.

 
Podręcznik do plastyki – punkt wyjścia przy opracowaniu koncepcji lekcji

Co zrobić, aby dawać uczniom bezpieczną przestrzeń do twórczości oraz wyrażania siebie i jednocześnie zrealizować założenia programowe? Z jakich materiałów korzystać i jak planować wartościowe lekcje, żeby usprawnić swoją pracę oraz mieć pewność, że uczniowie wyniosą z lekcji, jak najwięcej?

Warto zacząć od początku – od bazy, którą jest dobrze opracowany podręcznik. Publikacja do plastyki wydawnictwa Operon to pierwszy wybór nauczycieli, ponieważ jej struktura jest dopasowana do stylu nauki współczesnej młodzieży, a treści zostały przedstawione prostym i zrozumiałym dla uczniów językiem.  Drukowana wersja podręcznika do plastyki dostarcza wszystkich niezbędnych, wspierających naukę treści, dzięki czemu znacząco ułatwia organizację pracy zarówno nauczycielowi, jak i uczniom. Książka na ławce wpływa też na podejście uczniów do przedmiotu – nie jest to już tylko luźna godzina malowania i rozmawiania o sztuce.

Podręcznik Operonu jest zintegrowany z wieloma innymi materiałami dodatkowymi: prezentacjami, scenariuszami, filmami, webinarami i kursami. Takie kompleksowe rozwiązanie usprawnia proces nauki zarówno nauczycielowi, jak i uczniom.

plastyka

Kuferek pomysłów lekcje plastyki  

Specjalnie dla nauczycieli pracujących z podręcznikiem Operonu zostały przygotowane wartościowe materiały dodatkowe. Zostały one ściśle skorelowane z podręcznikiem do plastyki. Stanowią inspirację dla nauczycieli, ale przede wszystkim uzupełniają klasyczne treści z książki. Dają okazję do wykorzystania w pełni potencjału publikacji i urozmaicenia swoich lekcji.  

Materiały multimedialne dopasowane do podręcznika do plastyki to:

  • prezentacje multimedialne – komplety materiałów dodatkowych w formie cyfrowej: wstępy do lekcji, filmy, animacje, plansze, schematy i zadania,
  • scenariusze do tematów z podręcznika – sprawdzone pomysły na aktywizowanie współczesnego pokolenia uczniów; scenariusze przygotowano do wyłącznej dyspozycji nauczyciela.

 
Wsparcie w rozwoju samodzielności i organizowania sobie nauki przez ucznia

Tradycyjnym i sprawdzonym uzupełnieniem podręczników są karty pracy. Materiały te wspierają uczniów w samodzielnej, aktywnej pracy. Rozwiązując zadania, uczniowie mogą się przekonać, jak wiele już potrafią. Dzięki wykorzystaniu kart uczeń utrwala wiedzę i przygotowuje się do bieżących sprawdzianów.

Forma publikacji umożliwia oderwanie karty z ćwiczeniami oraz przekazanie wykonanych zadań do sprawdzenia nauczycielowi. Każda karta może być wykorzystana oddzielnie – to znacząco ułatwia organizację lekcji i ocenianie.

Wskazówki i sprawdzone metody ekspertów – webinary i kursy 

Z doświadczenia wiemy, że najlepszym sposobem na wzbogacenie warsztatu nauczycieli są webinary i kursy. Praktyczne narzędzia, wskazówki, przykłady metod aktywizujących oraz zachęcających do twórczości znajdą Państwo w programie „Mobilny nauczyciel plastyki”.

Tematyka dostępnych nagrań webinarów i kursów, które są dopasowane do podręcznika:

  • Claes Oldebnurg – przedmiot w nowej skali
  • Performance – sztuka jako proces
  • Murale i graffiti
  • Ready-mades: poszerzanie granic definicji sztuki
  • Roman Opałka – czas mierzony obrazem

 
Jeśli będą Państwo stosować rozwiązania zaproponowane przez prowadzących, mogą być Państwo pewni, że dotrą z przekazem do swoich uczniów z pokolenia Alfa.

Lekcje wartościowe dla uczniów i nauczycieli

Nawet jeśli uczeń nie planuje kariery artystycznej, lekcje plastyki w szkole średniej wciąż mają wiele wartości i mogą przynieść istotne korzyści w różnych aspektach jego rozwoju osobistego i edukacyjnego. Mają Państwo udział w procesie kształtowania się wszechstronnie rozwiniętych, świadomych emocjonalnie i społecznie młodych ludzi. Zachęcamy do aktywnego korzystania ze wszystkich pomocy i inspiracji wydawnictwa Operon.

SPRAWDŹ

Źródło:

Arteterapia, jako metoda radzenia sobie ze stresem,  autorki: Monika Banasik, Michalina Drożdżal, <w:> Szkoła bez barier, s. 263