Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Centrum GovTech zorganizowały specjalną lekcję BiZ, której gościem był gigant Doliny Krzemowej, współzałożyciel firmy Apple, menedżer, przedsiębiorca i mentor – Steve Wozniak. Jakościowe i skuteczne kształcenie biznesu i zarządzania nie jest możliwe bez wykorzystania wiedzy oraz doświadczenia przedsiębiorców. Gdzie jeszcze mogą szukać Państwo wsparcia metodycznego oraz narzędziowego w prowadzeniu lekcji z nowego przedmiotu?

 

By start-up odniósł sukces, potrzebujesz trzech elementów, a rzadko ma je jedna osoba – czasem dwie, czasem trzy: zacięcie biznesowe, umiejętności marketingowe, myślenie problemowe. Trzy dyscypliny – biznes, marketing, inżynieria. Od samego początku muszą ze sobą ściśle współpracować – mówił do młodzieży gigant z Doliny Krzemowej.

Współzałożyciel Apple na lekcji z BiZ w MEiN

steve wozniak biz

Światowej sławy inżynier polskiego pochodzenia Steve Wozniak – podczas pierwszej lekcji BiZ MEiN podzielił się z uczniami swoim doświadczeniem zdobytym podczas tworzenia firmy Apple. Przedstawił także swoje stanowisko dotyczące kreatywności, innowacji, przedsiębiorczości i wspierania edukacji STEM.

Niepowtarzalną szansę na spotkanie z gigantem z Doliny Krzemowej otrzymało ponad 50 uczniów z warszawskiego liceum ogólnokształcącego. Młodzież mogła usłyszeć historię budowania potęgi przez inżyniera i przedsiębiorcę informatycznego. Było to inspirujące spotkanie, które wpisuje się w praktyczny wymiar nauczania BiZ.

Wszyscy, którzy nie mieli okazji posłuchać Steve'a Wozniaka na żywo, mogą obejrzeć nagranie ze spotkania. Cała lekcja BiZ z udziałem tego eksperta, w formie video oraz podcastu, jest dostępna na stronie: www.gov.pl/biz.

Przedsiębiorcy – wsparcie dla uczniów i nauczycieli 

Zastanawiają się Państwo, jak umiejscowić biznes i zarządzanie w codzienności szkolnej? Chcą Państwo wiedzieć, od czego zacząć budowę własnego zaplecza do nauczania? Mogą Państwo skorzystać z doświadczenia prof. Patrycji Klimas, która na początku października spotkała się on-line z nauczycielami oraz nauczycielkami, którym przedstawiła motywujące spojrzenie na nowy przedmiot. Nagranie z webinaru jest już dostępne: Biznes i zarządzanie – strategia na dobry start.

Udział mentorów w lekcjach biznesu i zarządzania to szansa dla uczniów na zmianę perspektywy, naukę poprzez doświadczenie i zyskanie praktycznych umiejętności – można przeczytać na stronie MEiN. Ministerstwo od kwietnia tworzy bazę mentorów i przedsiębiorców: www.gov.pl/biz/baza-case-study-i-baza-mentorow. Nabór do niej jest wciąż otwarty.

Gotowe materiały do pracy na lekcjach BiZ 

Prowadzenie lekcji z BiZ może być wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa Bibliotekę materiałów. Można z niej korzystać bezpłatnie, wystarczy się zalogować. W jednym miejscu zamieszczono wszystkie dokumenty i pomoce niezbędne do nauczania przedmiotów biznesowych w szkole.

Korzystając z gotowych materiałów, zyskują Państwo:

  • programy nauczania, plany dydaktyczne i wynikowe,
  • wybrane karty pracy,
  • propozycje case study,
  • prezentacje multimedialne do wykorzystania na zajęciach,
  • listę instytucji do współpracy,
  • przydatne strony z gotowymi inicjatywami/rozwiązaniami,
  • wzór listu do podmiotów z propozycją współpracy,
  • opis sylwetki nauczyciela BiZ-u,
  • opis pokolenia Alfa, do którego należą współcześni uczniowie BiZ-u,
  • prezentacje prowadzących webinary/kursy.

 

baner biz materialy

 
Źródło:

Pierwsza lekcja biznesu i zarządzania #MEiN z udziałem Steve'a Wozniaka – współzałożyciela marki Apple dostępna bezpłatnie na stronie www.gov.pl/biz, https://www.gov.pl/web/govtech/pierwsza-lekcja-biznesu-i-zarzadzania-mein-z-udzialem-stevea-wozniaka (dostęp: 24.10.2023 r.).