Pod koniec lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji marka nadwyraz.pl przeprowadziła badanie monitorujące stan polszczyzny internetowej.

Raport powstał we współpracy nadwyraz.pl z portalem Polszczyzna.pl i partnerem technologicznym, narzędziem do monitoringu internetu Brand24. Badanie to ma być przeprowadzane co roku. Jego głównym celem jest analiza kondycji polszczyzny w internecie.

W poprzednim roku internauci dziennie publikowali 11 055 błędów, co oznacza błąd co 8 sekund! Największy kłopot mają z ortografią, a konkretnie – z pisownią łączną i rozłączną. Najczęściej popełniane błędy to mylenie zapisu „na pewno” i „naprawdę”. Polacy często w języku potocznym stosują konstrukcję „dzień dzisiejszy”. Ogromny problem sprawia także zapis wyrażeń i wyrazów: „w ogóle”, „na razie”, „poza tym”, „na co dzień”, „nie wiem”, „mój”, „wziąć”, „à propos”, „co najmniej”, „sprzed”, „naprzeciwko”, „już”.

Niemal połowę z całej puli poddanych analizie naruszeń norm językowych zaobserwowano na Facebooku. W serwisie YouTube też nie jest najlepiej – znaleziono tam jedną piątą niepoprawnych form omawianych w zestawieniu. Zaskakująco dobrze wypadł język forów internetowych (ok. 10% błędów). 

Niedbalstwo i nieznajomość zasad polskiej ortografii to przyczyna rozpowszechnienia się błędów językowych w polszczyźnie internetowej. Ale czy anonimowość w sieci zwalnia nas z dbania o piękno mowy ojczystej?

 

Pełna lista błędów: ZOBACZ 

Źródło