Aby poczuć się lekko i dostarczyć naszemu organizmowi solidnej dawki energii, należy przede wszystkim zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe. Jak skutecznie zadbać o zdrową dietę naszych podopiecznych?

 

Wiosenne rewolucje w szkolnym jadłospisie

Obecnie coraz więcej szkół przystępuje do ogólnopolskich akcji propagujących zdrową żywność wśród uczniów. Instytucje, które w ubiegłych latach zgłosiły się do programów: „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”, otrzymały dla swoich podopiecznych szereg pełnowartościowych produktów. Na tym jednak nie koniec. Uzupełnieniem powyższych działań są zabiegi mające na celu poprawę jakości szkolnego menu. Wiosną na stołówkach królują dania z marchewką, groszkiem i pietruszką. Niezdrowy napój zastąpi kompot słodzony miodem, a zamiast słodyczy dzieci otrzymują wybrany owoc. Zastrzyk energii i dzienna dawka witamin wpływają korzystnie na prawidłowy rozwój młodego organizmu.

Badania pokazują, że młodzież dysponuje niewielką wiedzą na temat spożywanych produktów. Mimo zakazów w szkolnych sklepikach wciąż można nabyć przekąski takie jak chipsy, batony i paluszki. Zaszczepianie dzieciom zdrowych nawyków żywieniowych stanowi nie lada wyzwanie. Szkoły realizują wiele działań o charakterze edukacyjnym, uświadamiając podopiecznych o szkodliwym wpływie jedzenia typu fast food oraz chorobach związanych z awitaminozą.

Zajęcia proekologiczne mogą odbywać się w dowolnym czasie, jednak najczęściej są organizowane wiosną. To właśnie wtedy przyroda budzi się do życia, dostarczając nam świeżych warzyw i owoców. Prawdziwą frajdą dla dzieci może być przygotowanie własnej sałatki owocowej. Biegając od klasy do klasy w wymyślnych przebraniach, najmłodsi biorą udział w zajęciach poświęconych degustacji zagranicznych potraw. Nie zapominajmy o zasadzie „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. W szkołach odbywają się turnieje, podczas których uczniowie oprócz wykonywania ćwiczeń sprawnościowych mogą skosztować zdrowych soków i warzyw.