Zamiast wkuwać słówka, od razu zacząć rozmawiać w języku, którego chcemy się nauczyć – taki sposób nauki proponuje Jędrzej Stępień. Jakie warunki należy spełnić, by osiągnąć sukces?

Władanie różnymi językami to niezbędna w dzisiejszych czasach umiejętność. Okazuje się jednak, że potrafimy nawiązać dialog, nawet jeśli nie znamy języka. W ten sposób przy okazji go poznajemy.

Języka obcego można uczyć się na różne sposoby. Najpopularniejszą metodą jest przyswajanie słownictwa oraz konstrukcji gramatycznych. Są one nabywane, zanim mamy okazję posłużyć się drugim językiem w jego naturalnym środowisku. Przygotowują nas na zetknięcie się z nim w rzeczywistości.

A gdyby tak pominąć ten przejściowy okres i zacząć od rozmów i kontaktu z ludźmi w kraju, którego języka chcielibyśmy się nauczyć? Jakie warunki należy spełnić, żeby ludzie chcieli nawiązać z nami dialog? Przede wszystkim należy przedstawić interesujący temat rozmowy, obok którego nie sposób przejść obojętnie, i zapisać go w formie pytania. W momencie, gdy treść staje się ważniejsza od formy, wszystkie niedoskonałości formalne schodzą na dalszy plan – zauważa autor opisywanej metody, Jędrzej Stępień. Podczas rozmowy nad nurtującym obie strony tematem przestają liczyć się umiejętności językowe  – celem jest wymiana poglądów. W ten sposób przy okazji przyswajamy obcy dla nas język.

 
Zachęcamy do zgłębienia tematu, w jaki sposób nauka języka przyczynia się do budowania wspólnoty i  lektury artykułu
Konwersacje na francuskim targu opublikowanym w magazynie Wszystko Co Najważniejsze.