Już dziś zaczynają się ferie zimowe 2020. Przedstawiamy pomysły na ich spędzenie.

 

Ferie zimowe 2020 dla poszczególnych województw 

Ferie zimowe w 2020 roku odbędą się w czterech terminach:

mapka z datami ferii zimowych 2020
tabelka z datami oskt
 
Ferie zimowe w Klubach Młodego Programisty

Trudno byłoby znaleźć ucznia, który nie czekałby na ferie zimowe z utęsknieniem. Zapewnienie dzieciom i młodzieży bezpieczeństwa oraz znalezienie sposobu na nudę w tym czasie jest wyzwaniem dla rodziców. Ministerstwo Cyfryzacji oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK podpowiadają, w jaki sposób zagospodarować najmłodszym dwa tygodnie wolnego.

Ruszyły zapisy na bezpłatne warsztaty programowania w Klubach Młodego Programisty. 16 Klubów w 16 miastach w Polsce oferuje warsztaty, w których dzieci i młodzież w wieku szkolnym uczą się programowania.

Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów w specjalnie zaaranżowanych salach.  W zależności od miasta, powstały one w takich instytucjach jak domy kultury, centra nauki, ośrodki edukacyjne, biblioteki czy świetlice. Punkty wyposażono w pomoce dydaktyczne, takie jak tablety, zestawy robotów edukacyjnych czy maty edukacyjne do nauki programowania.

Zainteresowani udziałem w warsztatach muszą zgłosić się, wypełniając formularz na stronie www.klubmlodegoprogramisty.pl. Należy wybrać odpowiedni poziom przeznaczony dla uczniów klas 1–3 lub dla uczniów klas 4–6 szkół podstawowych. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń, które będą przyjmowane do wyczerpania miejsc w danym cyklu szkoleniowym.

chlopiec robi orzelka na sniegu

Możliwości spędzenia ferii zimowych jest wiele. Wachlarz dostępnych ofert jest bardzo szeroki, począwszy od rodzinnych wyjazdów w góry po obozy zimowe – taneczne, narciarskie czy artystyczne, na którym dziecko spędza aktywnie czas ze swoimi rówieśnikami. Planując wypoczynek, warto wziąć pod uwagę zarówno upodobania i zainteresowania dziecka, jak i ich bezpieczeństwo. Przed wyjazdem trzeba zatem sprawdzić, czy został on zgłoszony do kuratorium oświaty. Informacje na ten temat można znaleźć pod adresem wypoczynek.men.gov.pl, – jest to portal nadzorowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W zakładce „baza wypoczynku” znajdują się zgłoszone zimowiska, półkolonie
i obozy.

Półkolonie i zima w mieście również mogą być ciekawe. Wzorem ubiegłych lat muzea, świetlice, domy kultury czy biblioteki organizują warsztaty, spotkania i zajęcia dla dzieci i młodzieży. W ofercie znajdują się zajęcia taneczne, sportowe, fotograficzne, edukacyjne, kulinarne, plastyczne, artystyczne, językowe i komputerowe. Wiele tego typu atrakcji jest dofinansowanych z budżetu miasta. Różnorodność ofert specjalnych dotyczy również jazdy na łyżwach, basenów czy kin i teatrów.

Ferie to przede wszystkim czas na ładowanie akumulatorów, który cieszy wszystkich – również tych spędzających czas w zaciszu domowym
z dobrą książką czy filmem.

Życzymy udanego wypoczynku!