Dopiero co zakończyły się ferie świąteczne, a już od 14 stycznia, aż w pięciu województwach, rozpoczną się ferie zimowe. W całym kraju odbędą się one w czterech turach. Jak i gdzie spędzić zimowy urlop?

 

Czas białego szaleństwa

Choć lepienie bałwana czy zjazdy na sankach to atrakcje zarezerwowane teoretycznie dla najmłodszych, to gdy
z nieba leci biały puch, zapominamy o wieku. Narty, snowboard, łyżwy – wszystko to cieszy. Jest tylko jedno ale
– żeby móc oddać się białemu szaleństwu, musi być odpowiednia pogoda. A ta potrafi ostatnimi czasy niemiło zaskoczyć. Dlatego ogromna część zwolenników harców na śniegu swoje kroki kieruje w okolice gór. Zazwyczaj jest tu biało, ale nie zaszkodzi sprawdzić prognozy na czas, w którym planujemy przyjechać. Jeśli aura nie dopisze, zawsze można zaplanować górskie wędrówki.

 
Polskim szlakiem zimą, nie tylko w górach

A jak wędrowanie i zwiedzanie, to pamiętajmy, że Polska jest tak piękna, że warto poznać ją wzdłuż i wszerz. Każdy region kryje w sobie wiele niespodzianek. Polecamy coweekendowe odkrywanie uroków naszego kraju. Zimowy urlop to dobry czas, żeby zrobić ku temu pierwszy krok. Jak zacząć? Można zaryzykować i wylosować region, a później sprawdzić, jakie atrakcje w nim się znajdują. Gwarantujemy, że będzie to zaskakująca podróż.

„Z szacunkiem przez świat”

A może tak zajrzeć za granicę państwa? Ale nie tylko po to, by poznać miejsca atrakcyjne turystycznie. Może tym razem wyruszyć w podróż, żeby poznać inny kraj, tak jak poznaje się człowieka? Warto wtedy skupić się na kulturze i otworzyć na świat, wyłączyć ocenianie. Sposobów na takie podróżowanie jest wiele – można przecież wyruszyć na własną rękę, ale można także zdać się na sprawdzone biuro podróży.

Blisko i aktywnie

Urlop to nie tylko czas wyjazdów, może być także świetną okazją do realizacji postanowień noworocznych. Jeśli jednym z nich była codzienna aktywność, to urlop to dobry moment, żeby wprowadzić nowe nawyki w życie! Poranna gimnastyka, wycieczka w teren, miejskie spacery, łyżwy, bieganie, nordic walking, basen, siłownia, fitness, squash, zdrowe odżywianie – to tylko kilka zebranych przez zbakcylowanych (https://zabakcylowani.pl/jak-byc-aktywnym-w-zimie-top-15-pomyslow/) dowodów na to, że można być krzepkim w zimie. Wystarczy odpowiednia motywacja. Jeśli jednak na sport jest za wcześnie, warto sprawdzić, co na czas ferii w naszym regionie przygotowały kina, teatry, muzea, galerie sztuki i inne instytucje.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

Niektórzy marzą tylko o tym, żeby w trakcie dni wolnych od pracy pobyć trochę w domu. Można – w myśl filozofii hygge – owinąć się kocem i w otoczeniu świeczek lub lampek nocnych, z ciepłą herbatą w ręku oddać się filmowi czy książce lub wysłuchać płytę. Styczeń to czas wybierania najważniejszych pozycji książkowych i filmowych
z poprzedniego roku. Warto sięgnąć po dzieła nominowanych twórców.

 

                                                                       Niezależnie od tego, jaką formę wybierzecie – życzymy udanego wypoczynku!

 

Gdzie i jak udać się w podróż? Kilka propozycji:

http://soultravel.pl/

https://e-turysta.pl/ferie-zimowe/

https://www.polskieszlaki.pl/

https://www.tasteaway.pl/2017/09/26/polska-16-magicznych-miejsc-na-jesien-i-zime/