Kolejny raz w te wakacje zachęcamy Państwa do rozwoju osobistego. Ostatnio skupiliśmy się na ciele
i proponowaliśmy naukę tańca. Tym razem położymy nacisk na umysł.  Proponujemy naukę języków obcych.

W cyklu Nauczyciel w roli ucznia zachęcamy Państwa do podejmowania aktywnego wypoczynku. Staramy się wybierać te działania, które najkorzystniej wpływają na kondycję ciała i umysłu. Dlatego nieprzypadkowo rekomendujemy naukę języków obcych. Ta forma aktywności
 w pozytywny sposób wpływa na nasz mózg.

Maksyma Operonu brzmi Edukacja jest podróżą. Warto również wspomnieć o tym, że podróż jest edukacją.  To właśnie w wakacje najczęściej wybieramy się na wyprawy. Jeśli za ich cel wybierzemy inny kraj, to niezbędną umiejętnością okazuje się znajomość języka obcego. Ale nie tylko łatwiejsze podróżowanie jest powodem, dla którego warto znać chociaż jeden język inny niż ojczysty.

Trudno wymienić wszystkie zalety, które płyną ze znajomości oraz nauki różnych języków. Jedną z nich jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Jeśli jesteśmy za granicą, mamy okazję aby porozmawiać z mieszkańcami danego kraju w ich ojczystym języku. To z kolei buduje otwartość, dzięki której łatwiej zrozumieć kogoś, kto się od nas różni.  My natomiast w takiej sytuacji nie czujemy się zagrożeni jego innością. Pomaga to rozwijać empatię – znając język, możemy wczuć się w sytuację, lepiej zrozumieć drugiego człowieka. Poszerzenie horyzontów to kolejny plus w nauce języków. Po pierwsze dzięki umiejętnościom językowym dogłębnie poznajemy kulturę innego kraju – możemy bez problemu oglądać filmy lub czytać książki w oryginale, skupiając się nie tylko na treści, lecz także na formie dzieła. Kolejną korzyścią jest swoboda w nabywaniu wiedzy – możemy korzystać z wielu zagranicznych źródeł, aby zdobyć nowe informacje, więcej się nauczyć. I najważniejszy, koronny dowód na to, że warto uczyć się języków obcych – jest to najsilniejszy stymulator mózgu!

Jakie są dowody na to, że nauka języka obcego to dobry sposób na usprawnienie funkcjonowania mózgu? To trening pamięciowy – słów, gramatyki, konstrukcji, a także gimnastyka dla mózgu – badacze zaobserwowali opóźnienie w występowaniu demencji u osób posługujących się więcej niż jednym językiem przez całe życie.

Podsumujmy: otwartość, empatia, poszerzanie horyzontów, nowe znajomości, swoboda w zdobywaniu wiedzy, lepsze funkcjonowanie pamięci
i trening mózgu – wszystko to zyskujemy dzięki  nauce języków obcych. Są to umiejętności, którymi dysponują Państwo jako nauczyciele, ale warto je doskonalić, kiedy tylko nadarza się ku temu okazja.  Jeśli ta forma aktywności dodatkowo będzie sprawiać Państwu przyjemność, to sukces jest gwarantowany!

Życzymy udanych wakacyjnych podróży edukacyjnych!

Źródła:

Wszystko Co Najważniejsze

Gazeta Wyborcza