Nowy akt prawny podstawy programowej kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w wybranych zawodach określa podstawy programowe dla 215 zawodów przyporządkowanych do 32 branż.

Nowa podstawa programowa różni się od dotychczasowej strukturą i zakresem treści. Zostały w niej opisane wymagania, które potwierdzają osiągnięcie efektów kształcenia w danym zawodzie. Dokument ma być zrozumiały i jasny zarówno dla nauczyciela, jak i dla ucznia. Przedstawione kryteria weryfikacji efektów kształcenia pozwolą uczniowi zaplanować naukę, a nauczycielowi opracować kryteria oceniania.

Rozporządzenie będące efektem wprowadzonej reformy uwzględnia aktualne zapotrzebowanie na rynku pracy. W wyniku konsultacji zostały wprowadzone m.in. nowe zawody, o które wnioskowali pracodawcy, a także propozycje dodatkowych umiejętności zawodowych. Ponadto nowa podstawa ma ułatwić uczniom dalszy rozwój. Dodatkowo uczniowie w wielu zawodach będą przygotowywani do uzyskania niezbędnych uprawnień zawodowych.

Przepisy wejdą w życie:

– w roku szkolnym 2019/2020 w klasie I branżowej szkoły I stopnia, która rozpoczyna się 1 września 2019 roku;

– w pierwszym semestrze roku szkolnego 2020/2021 branżowej szkoły II stopnia.

 

Szczegółowe informacje na stronie MEN.

Dokument rozporządzenia znajduje się TUTAJ.