Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie BHP w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach wejdzie w życie w terminie 14 dni od ogłoszenia, czyli 29 listopada 2018 roku. Szkoły muszą się do niego dostosować do 1 marca 2019 roku. Przedstawiamy dziewięć najważniejszych zmian.

 

Nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w szkole wprowadzają zmiany w funkcjonowaniu placówki oraz nowe obowiązki dyrektora. W aktualnym rozporządzeniu w sprawie BHP znajdziemy dziewięć ważnych modyfikacji:

  1. Dyrektor lub upoważniona osoba zobowiązana jest do prowadzenia rejestru wszystkich wyjść grupowych uczniów, z wyjątkiem wycieczek.
    W rejestrze musi się znaleźć: data, miejsce, godzina wyjścia, cel, miejsce i godzina powrotu.
  2. Plan zajęć powinien być zróżnicowany, aby równomiernie obciążać uczniów w tygodniu oraz uwzględniać ich możliwości psychofizyczne
    w ciągu dnia.
  3. Dyrektor, po konsultacji z radą rodziców i samorządem uczniowskim, ustala długość przerw międzylekcyjnych.
  4. Szkoła powinna zapewnić uczniom miejsce do pozostawiania podręczników i przyborów szkolnych.
  5. Remont placówki musi być zorganizowany tak, aby nie narażać na żadne niebezpieczeństwo osób pozostających pod opieką szkoły.
  6. Apteczka powinna się znajdować także w świetlicy szkolnej.
  7. Wszyscy pracownicy szkoły muszą zostać przeszkoleni w zakresie zasad udzielania pierwszej pomocy.
  8. Zajęcia na strzelnicy może prowadzić osoba, która spełnia warunki zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 46 ust. 3 wymienionej ustawy. Przed przystąpieniem do strzelania z broni sportowej należy zaznajomić uczniów z zasadami korzystania ze strzelnicy i bezpiecznego obchodzenia się z bronią.
  9. Protokół powypadkowy musi zostać sporządzony i dostarczony upoważnionym osobom w terminie 21 dni od zakończenia postępowania powypadkowego.

Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2018/2140/1