Celem konkursu – prowadzonego przez „Głos Nauczycielski” – jest wyróżnienie nauczycieli cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne. Dlaczego wygrał Przemek Staroń? Bo ma w sobie coś, co jest miarą wartości każdego człowieka, a zwłaszcza nauczyciela – jest zwyczajnie życzliwy. Ta życzliwość jest widoczna w wielkim szacunku i miłości dla każdego spotkanego człowieka, dla jego talentów, ale też słabości.
– „Gdybyś wiedział, jaka historia kryje się za większością niewłaściwych zachowań Twojego ucznia, wierz mi… nie zdenerwowałbyś się, a pękłoby ci serce” – zobaczyłem to gdzieś wczoraj, zapisałem i mam wrażenie, że to jeden z tych memów, które mógłbym nazwać fundamentalnymi i paradygmatycznymi. To jest po prostu cytat cytatów. I to jest tak bardzo prawda, tak bardzo – powiedział Przemek Staroń.

Kim jest Przemek Staroń? To dziecko neo, geek i pasjonat rzeczywistości, a z wykształcenia psycholog, kulturoznawca, religioznawca i filozof, wspierający rozwój różnych osób na różnych poziomach – począwszy od nauczania myślenia w ramach bycia nauczycielem etyki, filozofii, wiedzy o kulturze w II LO w Sopocie, poprzez psychoedukację seniorów, aż po wykłady i szkolenia dla biznesu w ramach Uniwersytetu SWPS i Centrum Rozwoju JUMP. Jest trenerem kreatywności, a z powodu wykorzystywania w swojej pracy nowych technologii i mediów społecznościowych, zwłaszcza Snapchata, jest nazywany profesorem Snapem. Kieruje Zakonem Feniksa, jego uczniowie zdobyli rekordowe 31 tytułów olimpijskich w Olimpiadzie Filozoficznej w ciągu 5 lat, mówi na TEDx-ach, znalazł się na liście 100 osób zasłużonych na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, a projekty międzypokoleniowe stworzone przez niego i Lidię Dysarz zostały nagrodzone przez Komisję Europejską. Jest redaktorem prowadzącym stałą rubrykę w „Edukacji” poświęconą analizie wizerunku wybranych szkoły w social mediach. Został wybrany Nauczycielem Roku 2018!

Przemek, podczas uroczystej gali, na której wręczono mu nagrodę Nauczyciela Roku, powiedział:

– To jest nagroda dla wszystkich tych, którzy żyją pewnymi ideami i wierzą, że miłość jest najważniejszą rzeczą na świecie, tylko ona ma sens i zamiast tracić czas na to, żeby walczyć ze złem, co też jest czasami potrzebne, po prostu chcą robić dobro.

Przemek Staroń jest wielkim miłośnikiem kampanii „Ja czytam”, organizowanej przez Wydawnictwo Operon. Na kursie Animatora „Ja czytam” uczył nas, jak prowadzić debaty. W imieniu Wydawnictwa Operon gratulujemy Ci, Przemku, zdobycia najpotężniejszego insygnium w świecie nauczycieli, jak sam nazwałeś puchar Nauczyciela Roku.

A jeśli chcecie się dowiedzieć, co jest dla Przemka istotą edukacji, to obejrzyjcie jego wystąpienie podczas TEDex Gdynia.