Należy zadbać o to, żeby studniówka była wyjątkową zabawą poprzedzającą bezpośrednie przygotowania do matury. Dlatego warto opowiedzieć uczniom o przesądach studniówkowych. Jak pomóc im zaplanować naukę na sto dni przed najważniejszym w życiu egzaminem?

Studniówka powinna być ostatnią huczną zabawą przed maturą, dlatego warto zadbać o to, aby uczniowie czuli, że to wyjątkowy czas. Warto też zaznajomić ich z przesądami studniówkowymi. To przecież pierwszy bal przyszłych dorosłych. Przyszłych, bo rytualnym przejściem do kręgu starszyzny będzie egzamin dojrzałości. Co zrobić, żeby go zdać? Po pierwsze, przymrużyć oko i uwierzyć, że triki pomogą. A jeśli nie, to na pewno nie zaszkodzą i będą elementem dobrej zabawy.

Tradycyjnie tańcem, który otwiera bal maturalny, jest polonez. Przesądni twierdzą, że zmylenie nogi gwarantuje powodzenie na egzaminie dojrzałości. Czerwona bielizna założona na lewą stronę i nieprana do matury, a na prawą stronę przełożona dopiero pierwszego dnia egzaminu, to kolejny przesąd. Innym obowiązkowym elementem dziewczęcego studniówkowego stroju jest czerwona podwiązka na lewej nodze. Czerwony kolor powinna mieć również nitka, którą bliska osoba zawiąże nam na nadgarstku. Jeśli nie zerwie się do matury, egzamin zostanie zakończony z pozytywnym wynikiem. Włożenie na maturę tego samego garnituru, krawatu i butów, co na studniówkę, również przynosi szczęście. Jest jednak pewien warunek – maturzysta powinien wybrać wygodny strój, żadnego z elementów przez cały bal nie należy zdejmować. Konieczne jest też spędzenie udanego wieczoru – ubranie przesiąknięte pozytywną energią przyniesie szczęście maturzyście. Włosy od studniówki do matury nie powinny być ścinane – to w nich tkwi siła.

Swoją moc warto jeszcze sprawdzić po studniówce. Czy potrafię osiągnąć wyznaczony cel? I znowu przesądy przychodzą z pomocą – warto zaplanować wyjazd i zdobyć Giewont. Może będzie to dobra okazja na ostatnią wspólną wycieczkę klasową?

Po udanej zabawie studniówkowej należy zaplanować sobie naukę. Sto dni to wystarczająca ilość czasu na powtórzenie całego materiału. Naukę należy rozplanować i systematycznie realizować lekcje powtórzeniowe. Uczniowie dopiero się tego uczą. Dlatego tak ważne jest wsparcie nauczycieli. Pomocne w przygotowaniach do egzaminu mogą być dodatkowe materiały, które można wykorzystać podczas zajęć: scenariusze lekcji, testy i arkusze maturalne, vademecum dla maturzysty i aplikacja gram-zdam