Tegoroczna rezerwa subwencji zostanie prawie w całości przeznaczona na odbudowę szkół dotkniętych powodzią. MEN szacuje, że na ten cel zostanie wydanych prawie 440 milionów złotych. Przypominamy, że do 8 listopada jednostki samorządu terytorialnego mogą składać wnioski o dofinansowanie na remont i wyposażenie szkół oraz innych placówek oświatowych, które ucierpiały w wyniku powodzi.

 

Całą rezerwę subwencji na 2024 r. przeznaczono na odbudowę szkół dotkniętych powodzią

Podczas wspólnej konferencji prasowej – z udziałem pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi Marcina Kierwińskiego, sekretarz stanu w KPRM Magdaleny Roguskiej oraz starosty nyskiego Daniela Palimąki – ministra edukacji Barbara Nowacka podkreśliła, że obecnie priorytetem działań ministerstwa edukacji jest usunięcie w szkołach skutków wrześniowej powodzi. Na wsparcie mogą liczyć wszystkie placówki oświatowe – zarówno szkoły w miastach, jak i w małych miejscowościach.

Przed nami wielkie wyzwanie – odbudowa. Jeśli będzie taka potrzeba, to MEN w tym roku przeznaczy całą rezerwę subwencji na odbudowę szkół dotkniętych powodzią. W budżecie mamy przeznaczonych na to 440 milionów złotych. Jeżeli będzie potrzeba, żeby one wszystkie trafiły na odbudowę szkół po powodzi (...), to ministerstwo będzie w tych kosztach uczestniczyć – zapewniła Barbara Nowacka.

Dofinansowanie dla jednostek samorządu terytorialnego 

Do 8 listopada jednostki samorządu terytorialnego (JST) z obszarów powodziowych mogą składać wnioski o dofinansowanie. Wniosek należy złożyć przez system ePuap. Z otrzymanych środków JST będą miały możliwość wyremontować szkoły. Z rezerwy może być też naprawione uszkodzone lub zniszczone wyposażenie przedszkoli publicznych – takie zabezpieczenie wprowadza specustawa powodziowa. JST mogą uzyskać nawet 100% finansowania kosztów naprawy i odbudowy powstałych uszkodzeń. Kwota będzie pomniejszona tylko o inne środki pozyskane z budżetu państwa, np. o odszkodowanie.

Co powinien zawierać wniosek?

  • datę i rodzaj zdarzenia,
  • opis zniszczeń,
  • dołączoną kopię protokołu komisji powołanej przez wojewodę do zweryfikowania szacunków strat powstałych w wyniku działań żywiołów.

 
Środki pochodzą z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na usuwanie szkód spowodowanych przez powódź w szkołach i placówkach oświatowych. Zasady aplikowania zostały opublikowane w serwisie Gov.pl.

 

Źródła:

  1. MEN ma środki na odbudowę szkół po powodzi, https://www.gov.pl/web/edukacja/men-ma-srodki-na-odbudowe-szkol-po-powodzi (dostęp: 30.10.2024 r.).
  2. Środki finansowe dla JST na remont szkół i placówek uszkodzonych w wyniku powodzi. Modyfikacja kryteriów, https://www.gov.pl/web/edukacja/srodki-finansowe-dla-jst-na-remont-szkol-i-placowek-oswiatowych-uszkodzonych-w-wyniku-powodzi--modyfikacja-kryteriow (dostęp: 30.10.2024 r.).
  3. Specustawa powodziowa przyjęta przez radę ministrów, https://www.gov.pl/web/edukacja/pomoc-dla-szkol-z-terenow-powodziowych--specustawa-przyjeta-przez-rade-ministrow (dostęp: 30.10.2024 r.).
  4. https://sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/druk.xsp?nr=672 (dostęp: 30.10.2024 r.).