Od tego roku szkolnego ocena z religii nie jest wliczana do średniej ocen rocznych.Trwają prace nad dalszymi zmianami w organizacji lekcji religii w szkołach. Episkopat nie zgadza się na zmiany proponowane przez MEN.

 

Spotkanie Episkopatu z Ministerstwem Edukacji Narodowej  

Przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski (KEP) oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEN) spotkali się, aby omówić proponowane przez resort edukacji zmiany w nauczaniu religii w szkołach. Spotkanie miało na celu przedstawienie stanowisk obu stron na temat reform, w tym zmniejszenia liczby lekcji religii w tygodniu oraz ich organizacji poza głównym planem zajęć szkolnych. Spotkaniu przewodniczyli wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer oraz biskup Wojciech Osial z KEP i biskup Arkadiusz Trochanowski reprezentujący Kościół grekokatolicki.

Propozycja MEN i reakcja Kościoła

Nowe propozycje MEN zakładają zmniejszenie liczby lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz zmianę ich organizacji, tak aby odbywały się przed głównymi zajęciami lub po ich zakończeniu. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, KEP sprzeciwia się proponowanym zmianom. Kościół argumentuje, że zmniejszenie liczby godzin nauczania religii na wszystkich poziomach edukacyjnych oraz przeniesienie ich na obrzeża planu lekcji godzi w dotychczasowe porozumienia, w tym Konkordat, który określa nauczanie religii w ramach obowiązującego planu zajęć. Kościół uważa również, że obecne zmiany naruszają prawo do dostępu do nauczania religii, szczególnie poprzez tworzenie międzyklasowych grup uczniów.

Konsultacje społeczne nowelizacji przepisów dotyczących religii  

1 października projekt Rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Potrwają one do 4 listopada 2024 r. W tym czasie projekt będzie analizowany przez inne ministerstwa oraz organizacje społeczne. Celem tego procesu jest zebranie opinii, wprowadzenie ewentualnych poprawek oraz zapewnienie, że nowe przepisy będą odpowiadać oczekiwaniom zarówno instytucji rządowych, jak i grup społecznych bezpośrednio zainteresowanych jego skutkami.

 

Źródła:

  1. https://www.gov.pl/web/edukacja/spotkania-z-partnerami-spolecznymi-na-temat-zmiany-przepisow-o-organizacji-lekcji-religii-w-szkolach (dostęp 17.10.2024 r.).
  2. https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/episkopat-i-men-spotkaly-sie-ws-lekcji-religii-kosciol-sprzeciwil-sie (dostęp 17.10.2024 r.).