Co przyniesie reforma edukacji w roku szkolnym 2017/2018?
9/12/2016Prace nad reformą edukacji nie zwalniają, a nowe prawo oświatowe zacznie obowiązywać najprawdopodobniej już we wrześniu 2017 r. Prawnik Dariusz Skrzyński odpowiada na pytanie, co zmieni się w szkole w nadchodzącym roku szkolnym.
Szkoła podstawowa:
- Z dniem 1 września 2017 r. sześcioletnia szkoła podstawowa (w tym obejmująca część klas sześcioletnich, filialna) staje się ośmioletnią szkołą podstawową.
- Uczniowie, nauczyciele i pracownicy dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej stają się uczniami, nauczycielami i pracownikami ośmioletniej szkoły podstawowej.
- Do 15 maja 2017 r. dyrektorzy obecnej szkoły podstawowej informują nauczycieli i pracowników niepedagogicznych tych szkół o zmianie pracodawcy (na piśmie).
- Dyrektorzy szkół podstawowych stają się z mocy prawa dyrektorami szkół ośmioletnich. To samo dotyczy wicedyrektorów oraz nauczycieli zajmujących inne stanowiska kierownicze.
- Obecni uczniowie klasy VI dotychczasowej szkoły podstawowej podlegają promocji do klasy VII szkoły podstawowej.
- Do 30 listopada 2017 r. organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego (JST) jest zobowiązany do stwierdzenia przekształcenia w drodze uchwały sześcioletniej szkoły w ośmioletnią szkołę podstawową.
- Statuty dotychczasowych szkół zachowują moc do dnia wejścia w życie nowych statutów wydanych na podstawie ustawy Prawo oświatowe, nie później niż do 30 listopada 2017 r.
Gimnazjum:
- Rozpoczyna się proces wygaszania gimnazjów – nie będzie prowadzony nabór do klasy I.
- Wygaszanie gimnazjum może być realizowane w różnych wariantach, np. poprzez:
- Decyzja co do formy i czasu przekształcenia gimnazjum należy do kompetencji JST. Może to nastąpić z dniem: 1 września 2017 r., 1 września 2018 r., 1 września 2019 r.
- W przypadku przekształcenia gimnazjum albo włączenia gimnazjum nie jest konieczne uzyskanie pozytywnej opinii kuratora oświaty w przedmiocie przekształcenia (włączenia), a także zawiadamianie rodziców uczniów.
– przekształcenie gimnazjum w ośmioletnią szkołę podstawową,
– włączenie gimnazjum do ośmioletniej szkoły podstawowej,
– przekształcenie gimnazjum w liceum ogólnokształcące, technikum lub w branżową szkołę I stopnia,
– włączenie gimnazjum do liceum ogólnokształcącego albo technikum.
Zespół szkół (szkoła podstawowa i gimnazjum):
- Z dniem 1 września 2017 r. zespół staje się ośmioletnią szkołą podstawową.
- Uczniowie, nauczyciele i pracownicy zespołu stają się uczniami, nauczycielami i pracownikami ośmioletniej szkoły podstawowej.
- Do 15 maja 2017 r. dyrektorzy zespołów informują nauczycieli i pracowników niepedagogicznych o zmianie pracodawcy (na piśmie).
- Dotychczasowy dyrektor zespołu staje się dyrektorem ośmioletniej szkoły podstawowej. Zajmuje to stanowisko do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora dotychczasowego zespołu (organ prowadzący może przedłużyć kadencję maksymalnie do 31 sierpnia 2019 r.).
- Dotychczasowi wicedyrektorzy i nauczyciele zajmujący inne stanowiska kierownicze stają się wicedyrektorami i nauczycielami funkcyjnymi ośmioletniej szkoły podstawowej. Zajmują te stanowiska do końca okresu, na jaki im je powierzono w dotychczasowym zespole.
- W latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 w szkole podstawowej będą także klasy dotychczasowego gimnazjum, aż do momentu ich wygaszenia. Uczniowie tych klas otrzymują świadectwa ustalone dla dotychczasowych gimnazjów, opatrzone pieczęcią gimnazjum.
Zespół szkół (gimnazjum i zasadnicza szkoła zawodowa):
- Z dniem 1 września 2017 r. zespół staje się trzyletnią branżową szkołą I stopnia.
- Uczniowie, nauczyciele i pracownicy zespołu stają się uczniami, nauczycielami i pracownikami szkoły branżowej I stopnia.
- Do 15 maja 2017 r. dyrektorzy zespołów informują nauczycieli i pracowników o zmianie pracodawcy (na piśmie).
- Dyrektor zespołu staje się dyrektorem branżowej szkoły I stopnia. Zajmuje to stanowisko do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora dotychczasowego zespołu (organ prowadzący może przedłużyć kadencję maksymalnie do 31 sierpnia 2019 r.).
- To samo dotyczy wicedyrektorów oraz nauczycieli zajmujących inne stanowiska kierownicze.
- Organ stanowiący JST prowadzącej dotychczasowy zespół w drodze uchwały stwierdza jego przekształcenie w branżową szkołę I stopnia.
- W roku szkolnym odpowiednio 2017/2018 i 2018/2019 w branżowej szkole pierwszego stopnia prowadzi się klasy dotychczasowego gimnazjum, aż do czasu likwidacji tych klas. Stosuje się dotychczasowe przepisy dotyczące gimnazjów. Uczniowie tych klas otrzymują świadectwa ustalone dla dotychczasowych gimnazjów, opatrzone pieczęcią gimnazjum.
Zasadnicza szkoła zawodowa:
- Z dniem 1 września 2017 r. zasadnicza szkoła zawodowa staje się trzyletnią branżową szkołą I stopnia.
- Uczniowie, nauczyciele i pracownicy zasadniczej szkoły zawodowej stają się uczniami, nauczycielami i pracownikami branżowej szkoły I stopnia.
- Do 15 maja 2017 r. dyrektorzy ZSZ informują nauczycieli i pracowników o zmianie pracodawcy (na piśmie).
- Dyrektor ZSZ staje się dyrektorem branżowej szkoły pierwszego stopnia i zajmuje to stanowisko do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora ZSZ.
- To samo dotyczy wicedyrektorów oraz nauczycieli zajmujących inne stanowiska kierownicze.
- Na lata szkolne 2017/2018–2019/2020 do branżowej szkoły I stopnia będzie przeprowadzana rekrutacja absolwentów gimnazjum, natomiast na lata szkolne 2019/2020 i późniejsze będzie przeprowadzana rekrutacja absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej.
Zmiany w roku 2017/2018 nie dotyczą liceów i techników.
Schemat zmian można prześledzić tutaj.