Czy zmieni się coś na ścieżce awansu i oceny pracy nauczycieli
12/11/202431 października odbyło się drugie spotkanie grupy roboczej ds. awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli. To jedna z grup działających w ramach zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, który powstał z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego. Po każdym spotkaniu grup w ramach zespołu ZNP przedstawia na briefingu prasowym przyjęte ustalenia. Na ostatnim spotkaniu przedmiotem poruszono kwestię awansu i oceny pracy nauczyciela. Wyniki zrelacjonowali członkowie zarządu głównego ZNP Krzysztof Baszczyński oraz Edyta Książek.
Postulaty ZNP i odpowiedź ministerstwa edukacji
Uzyskaliśmy ze strony MEN spójną informację, jakie postulaty zostały zgłoszone przez poszczególne związki zawodowe, czyli ZNP, oświatową „Solidarność” oraz WZZ „Forum Oświata”, a także przez samorządy. Nad każdą z tych propozycji odbyła się dyskusja i można było z tej dyskusji wywnioskować, iż pewne kwestie podnoszone przez ZNP zostaną wkrótce uwzględnione w dalszych pracach legislacyjnych, w odpowiednim rozporządzeniu i ustawie – tak spotkanie grupy roboczej ds. awansu i oceny pracy nauczycieli podsumował Krzysztof Baszczyński z zarządu ZNP na konferencji prasowej.
Postulaty ZNP i odpowiedź MEN:
- dotyczące oceny pracy nauczycieli:
- ustawowa zmiana zapisu formuły dotyczącej zatrudnienia nauczyciela wchodzącego do zawodu – ZNP chce, aby stosunek pracy na czas określony wynosił rok – sprawa będzie przedmiotem dalszej dyskusji;
- rezygnacja ze wskaźników procentowych i skali punktowej „od do” oraz wypracowanie kryteriów zróżnicowanych i dopasowanych do stopni awansów zawodowego (kryteria nie powinny być jednakowe dla wszystkich stopni awansu, a także dla nauczycieli wchodzących do zawodu, czyli nauczycieli początkujących) – rozmowy ws. kryteriów będą trwały; ZNP wspólnie z samorządami i MEN wypracuje kryteria czytelne i obiektywne dla nauczycieli i dyrektorów;
- dotyczące awansu zawodowego nauczycieli:
- ZNP zależy na wzmocnieniu roli mentora; MEN zgodziło się, aby zapewnić udział mentora w ostatnim roku przygotowania;
- ustalenie wynagrodzenia za pracę mentora i dodatkowe obowiązki z tego wynikające – ta kwestia zostanie przekazana do grupy roboczej ds. wynagrodzenia.
Wszystkie rekomendacje zostaną przekazane szefowej resortu edukacji
Wspólnie zgodziliśmy się wszyscy, mam tutaj na myśli stronę związkową, samorządową oraz rządową, że w tym momencie nikomu nie zależy na żadnej rewolucji dotyczącej awansu zawodowego, ponieważ dzisiaj mamy właściwie trzy stany prawne i przepisy przejściowe, które obowiązują do 2027 roku – powiedziała Edyta Książek z zarządu ZNP.
Wszystkie rekomendacje wypracowane podczas spotkania grupy roboczej, jak podkreśla członkini zarządu ZNP, to sprawy wymagające szybkiego uregulowania. Dlatego w trybie pilnym zostały one przekazane ministrze Barbarze Nowackiej. Rekomendacje wszystkich grup roboczych mają być całościowo podsumowane podczas posiedzenia zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli.
Źródło:
Nagranie konferencji prasowej po spotkaniu grupy roboczej ds. awansu i oceny pracy nauczycieli, https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=911341057801659 (dostęp: 4.11.2024 r.).