Dodatkowe materiały wspierające edukację zdalną
02/11/2020Minął pierwszy tydzień pracy zdalnej dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Nowe zasady pracy zdalnej obowiązują do 8 listopada 2020 r.
Chcąc ułatwić nauczycielom prowadzenie zajęć w formie zdalnej, udostępniamy zbiór materiałów dydaktycznych, które pozwolą na przeprowadzenie skutecznej i ciekawej lekcji. Materiały można pobrać
z dobrze znanej Multiteki oraz strony operon.pl/edukacjazdalna. Zachęcamy także do pobrania programu Insygnia Przyszłości – propozycji lekcji wychowawczych na czas pandemii.
Edukacja zdalna
W związku z obecną sytuacją przygotowujemy dodatkowe materiały pomocne w realizacji zajęć zdalnych. Postanowiliśmy skupić się na tym, by ułatwić Państwu dostarczanie uczniom odpowiednich materiałów na nadchodzące tygodnie. Udostępniamy karty pracy oraz zeszyty ćwiczeń na listopad i grudzień dla nauczycieli wszystkich poziomów edukacyjnych. Dodatkowo na bieżąco udostępniamy zbiory dodatków dla każdej klasy w formie linków do m.in. ciekawych stron internetowych, filmów, materiałów dźwiękowych czy ćwiczeń, które mogą być wykorzystane podczas lekcji zdalnej.
Mogą je Państwo pobrać zarówno na stronie operon.pl/edukacjazdalna, jak również w dobrze znanej Multitece. Wprowadziliśmy specjalny przycisk – Edukacja zdalna, który umożliwi proste przefiltrowanie treści i wyszuka materiały związane z potrzebą przygotowania zajęć online
w najbliższych tygodniach.
Zachęcamy Państwa również do kontaktu pod specjalnym adresem [email protected].
Insygnia Przyszłości – program lekcji wychowawczych na czasy pandemii
Insygnia Przyszłości to program lekcji wychowawczych o sile i znaczeniu emocji i uczuć, a szczególnie strachu oraz lęku w czasie pandemii. Scenariusze pomagają uświadomić uczniom, jak nie ulegać panice i nie tracić wiary w siebie oraz lepsze jutro. Dzisiaj ważniejsze od realizacji podstawy programowej jest nawiązanie relacji z uczniami i wsparcie ich w tym trudnym czasie. Liczą się umiejętności radzenia sobie
z emocjami, wiara w siebie i swoje możliwości, poczucie własnej wartości, siła sprawstwa. Autorem programu Insygnia Przyszłości jest Przemysław Staroń – Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020.
Co na temat programu mówi sam autor – Przemek Staroń?
„Kochani!
Macie przed sobą scenariusz przeznaczony do pracy zdalnej w ramach godziny wychowawczej. Kilka spraw na początek:
- najważniejsza jest relacja i ten scenariusz służy, aby ją umacniać;
- less is more – czasami naprawdę wystarczy tylko poprzestać na spytaniu o samopoczucie i wsłuchaniu się w dzieci, a także daniu im poczucia, że mają prawo przeżywać to, co przeżywają;
- nie wskazuję przedziału wiekowego – zupełnie świadomie. To są rzeczy uniwersalne, a język i tak każdy z nas dostosowuje do odbiorców.”
Program składa się z trzech części – trzech tematów na zajęcia z wychowawcą:
Część I. Emocje
Część II. Strach i lęk
Część III. Wiara i nadzieja
W każdej z części znajduje się scenariusz dla nauczyciela, karty pracy dla ucznia oraz wystąpienia video Przemka Staronia.
Program Insygnia Przyszłości (Zajęcia z wychowawcą. Scenariusze lekcji 11–13) mogą Państwo pobrać z Multiteki >> TUTAJ