Nowy rok szkolny 2022/2023 rozpoczęty! Wybrzmiał pierwszy dzwonek, do szkół stacjonarnie wrócili uczniowie wszystkich poziomów edukacyjnych. W nowym roku nastąpi wiele zmian, a o najważniejszych pisaliśmy TUTAJ. W tym artykule przedstawiamy, które z realizowanych przez MEiN programów będą kontynuowane w nowym roku szkolnym. Resort edukacji zapowiada również nowy program wspierający organizacje pozarządowe i podmioty, które prowadzą statutową działalność w zakresie oświaty i wychowania.

Kontynuacja programów w nowym roku szkolnym 2022/2023

Jak podaje MEiN w nowym roku szkolnym będą kontynuowane następujące programy i przedsięwzięcia:

-   „Poznaj Polskę” – w ramach programu uczniowie i nauczyciele będą mogli wyjechać na wycieczki edukacyjne. Dofinansowanie obejmie wyjazdy realizowane w ramach 4 obszarów edukacyjnych:

  1. Śladami Polskiego Państwa Podziemnego.
  2. Śladami kard. Stefana Wyszyńskiego.
  3. Kultura i dziedzictwo narodowe.
  4. Największe osiągnięcia polskiej nauki.

Wycieczki będą odbywały się w trzech grupach wiekowych: klasy I–III szkoły podstawowej, klasy IV–VIII szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowe. Nabór wniosków rusza 5 września 2022 r. o godz. 11:00 i jest prowadzony w trybie ciągłym do wyczerpania środków finansowych – decyduje data złożenia wniosku o dofinansowanie wycieczki.
Wnioski można składać w zakładce Strefa Pracownika SIO https://strefa.ksdo.gov.pl/login (dostępny dla użytkowników Systemu Informacji Oświatowej, którzy posiadają aktywne upoważnienia do aplikacji SIO).

-    „Poznaj Polskę na sportowo” – program umożliwiający sfinansowanie wyjazdu na wydarzenia sportowe. Wnioski będą mogły składać kluby sportowe zrzeszone w PZPN, których członkami są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych uprawiający piłkę nożną. W ramach przedsięwzięcia Polski Związek Piłki Nożnej zorganizuje również quiz wiedzy dotyczący piłki nożnej oraz przygotuje materiały edukacyjne. W konkursie będą mogli wziąć udział wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, niezależnie od tego, czy trenują piłkę nożną w klubach, czy są po prostu kibicami. Nagroda to uczestnictwo w meczu reprezentacji Polski.

-     Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) to wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Jej celem jest tworzenie małych centrów nauki w mniejszych miastach i miejscowościach (do 150 tys. mieszkańców), a także zwiększenie zainteresowania nauką wśród społeczeństwa. W sumie w 32 miejscowościach w Polsce powstaną małe centra nauki, które będą promowały ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu, eksperymentowaniu i odkrywaniu zjawisk otaczającego nas świata. W ubiegłym roku zostały uruchomione dwie pilotażowe Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. W 2022 r. otwarto już 10 placówek, kolejne 8 zostanie udostępnionych dla zwiedzających do końca roku. Z kolei w roku 2023 powstanie kolejnych 12 małych centrów nauki.

-      Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 20212025 – w ramach programu zostanie udzielone wsparcie bibliotek w zakresie:

  • zakupu nowości do placówek wychowania przedszkolnego (kierunek interwencji 3.1),
  • zakupu nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

-    „Aktywna tablica” na lata 20202024 dofinansowanie przeznaczane na zakup sprzętu multimedialnego oraz pomocy dydaktycznych i narzędzi do terapii dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Z dofinansowania na zakup sprzętu multimedialnego mogą skorzystać szkoły, które nie brały udziału w poprzedniej edycji programu (2017–2019).

Nowe programy MEiN

Jak podaje MEiN w roku szkolnym 2022/2023 będą realizowane również nowe programy, takie jak:

-    Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania

–  program przeznaczony dla organizacji pozarządowych i podmiotów, które prowadzą statutową działalność w zakresie oświaty i wychowania. W ramach programu będą udzielane dotacje celowe na finansowanie kosztów realizacji inwestycji związanej z:

  •    zakupem nieruchomości,
  •    budową obiektu,
  •    dostosowaniem obiektu,
  •    zakupem wyposażenia.

Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek na kwotę od 50 tys. zł do 5 mln zł. Trwałość planowanej inwestycji nie może być krótsza niż 5 lat. Najważniejsze cele programu to m.in.:

  •    wzmocnienie potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania,
  •    wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego,
  •    wzmocnienie organizacji obywatelskich w wymiarze strategicznym,
  •    rozszerzenie oferty edukacji pozalekcyjnej i pozaszkolnej,
  •    wspieranie rozwoju nauki języka polskiego i oświaty polskiej w Polsce i za granicą.

-    „Mobilne Laboratoria Przyszłości”, które są kontynuacją „Laboratoriów Przyszłości”. W ramach programu zostaną sfinansowane specjalnie wyposażone busy, które od września odwiedzą szkoły we wszystkich województwach. Jak podaje MEiN przeszkoleni edukatorzy poprowadzą dla uczniów i nauczycieli zajęcia w formule warsztatowej.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie MEiN TUTAJ.

Źródło:

Co nowego w roku szkolnym 2022/2023?,MEiN, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/nowy-rok-szkolny-20222023 (dostęp: 01.09.2022).

„Poznaj Polskę” w roku szkolnym 2022/2023, MEiN, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/poznaj-polske-w-roku-szkolnym-20222023, (dostęp:05.09.2022).