Ostatnie dni sierpnia to czas przygotowań do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, który obfituje w zmiany. Nowe przedmioty, nowa formuła egzaminu maturalnego, nowe standardy zatrudniania nauczycieli specjalistów czy zmiany w zakresie awansu zawodowego nauczycieli. W artykule piszemy o najważniejszych z nich.

 

Nowy rok szkolny 2022/2023 – najważniejsze zmiany

Stanowisko pedagoga specjalnego

Od nowego roku szkolnego rozpocznie się wdrażanie pierwszego etapu standaryzacji zatrudniania w przedszkolach i szkołach nauczycieli psychologów, pedagogów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i pedagogów specjalnych. Ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie obowiązku zatrudniania nauczycieli – specjalistów w publicznych i niepublicznych szkołach (podstawowych i ponadpodstawowych) oraz przedszkolach innych niż specjalne. Od września będzie funkcjonować nowe stanowisko specjalisty – pedagoga specjalnego. Stanowisko pedagoga specjalnego będzie mogła zajmować osoba, która ukończyła:

  • jednolite studia magisterskie na kierunku pedagogika specjalna oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
  • jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego lub drugiego stopnia w zakresie pedagogiki specjalnej oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
  • jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego i drugiego stopnia w zakresie pedagogiki oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, a ponadto ukończyła kurs kwalifikacyjny w zakresie pedagogiki specjalnej albo studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej lub edukacji włączającej.

 
Obowiązek zatrudnienia nauczycieli specjalistów w łącznej liczbie etatów określonej w ustawie będzie wprowadzany stopniowo. Więcej na ten temat przeczytają Państwo TUTAJ oraz na stronie MEiN TUTAJ.

 
Nowy systemu awansu zawodowego nauczycieli

Od 1 września wejdą w życie zmiany dotyczące zasad ubiegania się o stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. W znowelizowanej Karcie Nauczyciela zlikwidowano stopnie nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego. Nauczyciel ubiegający się o stopień nauczyciela mianowanego według nowych przepisów odbywa przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy lub w wymiarze skróconym do 2 lat i 9 miesięcy. Nauczyciele kontraktowi będą traktowani jak nauczyciele początkujący. Opracowano rozwiązanie przejściowe dla nauczycieli ubiegających się o stopień nauczyciela mianowanego według nowych przepisów, którzy pracowali w szkole przed 1 września 2022 r. Przykładowe ścieżki awansu zawodowego nauczycieli znajdą Państwo TUTAJ.

Nauczycielom, którzy stopień nauczyciela mianowanego uzyskali lub uzyskają według przepisów dotychczasowych i do 1 września 2022 r. nie rozpoczęli stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego, okres pracy w szkole skraca się o:

  1. 2 lata – jeżeli:
    a) odbyli staż na stopień nauczyciela mianowanego w dotychczasowym wymiarze albo
    b) uzyskali przed dniem 1 września 2022 r. stopień nauczyciela mianowanego z mocy prawa na podstawie art. 9a ust. 4 lub 5 ustawy – Karta Nauczyciela, albo
    c) uzyskali stopień nauczyciela mianowanego, będąc nauczycielem urlopowanym lub zwolnionym z obowiązku świadczenia pracy, po upływie 5 lat od dnia nadania stopnia nauczyciela kontraktowego;
  2. rok – jeżeli odbyli staż na stopień nauczyciela mianowanego w wymiarze skróconym na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (ustawa ta skróciła wymiar stażu na stopień nauczyciela mianowanego o rok, a w przypadku jednej grupy o rok i 9 miesięcy) albo uzyskali stopień nauczyciela mianowanego, będąc nauczycielem urlopowanym lub zwolnionym z obowiązku świadczenia pracy, po upływie 4 lat od dnia nadania stopnia nauczyciela kontraktowego.

 
Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie MEiN TUTAJ.

 
Nowe przedmioty i zmiany w podstawie programowej

planer pisac biurko

Przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi przedmiot wiedza o społeczeństwie (zakres podstawowy) i będzie obejmował zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz historii najnowszej – dzieje powojenne (od 1945 do 2015 r.).

Historia i teraźniejszość zastąpi wiedzę o społeczeństwie (w zakresie podstawowym) stopniowo, począwszy od roku szkolnego 2022/2023 w klasach I szkół ponadpodstawowych (liceum, technikum, branżowa szkoła I stopnia) i sukcesywnie w następnych latach – w kolejnych klasach.

Już wkrótce podręcznik Wydawnictwa Operon będzie dostępny. Więcej informacji dotyczących materiałów do nauczania tego przedmiotu znajda Państwo TUTAJ.

Zmieniono również podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa (EdB). Liczba godzin realizowanych z EdB nie ulega zmianie. Wprowadzono natomiast zapisy dotyczące programu nauczania. MEiN postanowiło przywrócić elementy przysposobienia obronnego do szkół. W przypadku zajęć ze strzelectwa przewidziano okres przejściowy trwający dwa najbliższe lata szkolne. Oznacza to, że zmieniona podstawa programowa edukacji dla bezpieczeństwa w zakresie umiejętności strzeleckich z wykorzystaniem broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych będzie realizowana począwszy od roku szkolnego 2024/2025.

W przypadku szkół, które na terenie danego powiatu:

  • mają dostęp do broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych – wymóg ten jest realizowany od roku szkolnego 2022/2023;
  • nie mają dostępu do broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych – wymóg ten jest realizowany w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 w miarę możliwości.

 
Nowa matura (Formuła 2023)

Od 2023 roku egzamin maturalny będzie odbywać się w zmienionej formule. Zmiany dotyczą zarówno zakresu wymagań, typów zadań, a także liczby arkuszy i czasu trwania niektórych egzaminów. W tym roku wyjątkowo Próbna Matura z Operonem będzie przeprowadzona w dwóch obowiązujących formułach. Zarówno arkusze, jak i harmonogram egzaminu próbnego zostaną dostosowane do wytycznych odpowiednio do matury dla szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Harmonogram znajdą Państwo na stronie egzaminy.operon.pl. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami XVI edycji Próbnej Matury z Operonem, opisanymi w artykule TUTAJ. Zapisy już trwają.
 

Kalendarium nowego roku szkolnego 2021/2022

Rok szkolny 2022/2023 rozpocznie się 1 września, który wypada w tym roku w czwartek. Zakończenie odbędzie się:

  • 28 kwietnia 2023 r. – w klasach (semestrach) programowo najwyższych w szkołach ponadpodstawowych;
  • 23 czerwca 2023 r. – w pozostałych klasach.

 
To, co najbardziej interesuje uczniów, to dni wolne i długie weekendy. Najbliższą przerwa świąteczna potrwa od 23 grudnia do 1 stycznia.

Kilka dni wolnego będzie przysługiwać także z okazji świąt wielkanocnych. Z tej okazji przerwa w zajęciach szkolnych przypadnie na dni 6–11 kwietnia.

FERIE 2023

Ferie odbywają się w różnych terminach dla poszczególnych województw:

  • 16–29 stycznia 2023 r. – województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • 23 stycznia – 5 lutego 2023 r. –województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 30 stycznia – 12 lutego 2023 r. – województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
  • 13–26 lutego 2023 r. – województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

 
EGZAMINY PAŃSTWOWE 2023

  • Egzamin ósmoklasisty: 23–25 maja 2023 r.
  • Egzamin maturalny: 4–23 maja 2023 r.

Szczegółowy harmonogram egzaminów przeprowadzanych w 2023 r. znajdą Państwo na stronie CKE TUTAJ.

 

Źródła:

  1. Wdrażanie nowego systemu awansu zawodowego nauczycieli w świetle przepisów przejściowych, MEiN, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wdrazanie-nowego-systemu-awansu-zawodowego-nauczycieli-w-swietle-przepisow-przejsciowych (dostęp: 24.08.2022).
  2. Kalendarz roku szkolnego 2022/2023,MEiN, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/kalendarz-roku-szkolnego-20222023  (dostęp: 24.08.2022).
  3. Kwalifikacje pedagoga specjalnego, MEiN, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/kwalifikacje-pedagoga-specjalnego(dostęp: 24.08.2022).
  4. Edukacja dla bezpieczeństwa – rozporządzenia podpisane, MEiN, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/edukacja-dla-bezpieczenstwa--rozporzadzenia-podpisane (dostęp: 24.08.2022).
  5. Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 19 sierpnia 2022 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w 2023 roku, CKE, https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/20220819%20E8_EM%202023%20Komunikat%20o%20harmonogramie.pdf (dostęp: 24.08.2022).
  6. MEiN, Pedagog specjalny – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/pedagog-specjalny--odpowiedzi-na-najczesciej-zadawane-pytania, (dostęp:29.08.2022).
  7. https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/informacja-dotyczaca-zatrudniania-nauczycieli-specjalistow-w-roku-szkolnym-20222023 (dostęp:29.08.2022).
  8. MEiN, Realizacja zajęć rewalidacyjnych przez nauczycieli pedagogów specjalnych – informacja MEiN, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/realizacja-zajec-rewalidacyjnych-przez-nauczycieli-pedagogow-specjalnych--informacja-mein (dostęp:29.08.2022);