Obecne godziny dostępności nauczycieli budzą coraz większe kontrowersje  zarówno ze względu na ich niską efektywność, jak i na brak dodatkowego wynagrodzenia. Nauczyciele postulują likwidację tych godzin. Z kolei MEN wyraża gotowość do wprowadzenia zmian. Póki co trwają rozmowy ze związkami zawodowymi.

 

Głos ws. likwidacji godzin dostępności: petycja Marty Badowskiej i interpelacja Agnieszki Marii Kłopotek

Nauczyciele od dawna apelują o likwidację godzin dodatkowej pracy nauczyciela, które dwa lata temu wprowadził ówczesny minister edukacji Przemysław Czarnek.

nauczycielka przy biurku w klasie

Obowiązkowe godziny dostępności miały na celu zapewnienie lepszego kontaktu rodziców i uczniów z nauczycielami. W praktyce jednak w wielu szkołach jest to fikcja, ponieważ zarówno uczniowie oraz uczennice, jak i rodzice rzadko korzystają z tych spotkań – podkreśla Marta Badowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 49 w Gdańsku, honorowa członkini Polskiego Towarzystwa Dysleksji, dyrektorka poradni diagnostyczno-terapeutycznej PTD oraz wieloletnia konsultantka, autorka kursów, prowadząca webinary dla Wydawnictwa Operon.

Marta Badowska dodaje, że: nauczyciele często spędzają te godziny w gotowości i oczekiwaniu, co jednak nie przekłada się na realny kontakt z rodzicami ani na wsparcie dla uczniówTa wypowiedź pochodzi z petycji ws. wycofania tzw. godzin czarnkowych, skierowanej przez Badowską do szefowej MEN. Petycję można podpisać TUTAJ.   

Agnieszka Maria Kłopotek pyta, co dalej z godzinami dostępności nauczycieli

Do powyższych argumentów Agnieszka Maria Kłopotek dodała brak dodatkowego wynagrodzenia. Dlatego w swojej interpelacji zapytała resort edukacji o to:

  • Czy MEN dostrzega ten problem i zamierza wykorzystać te godziny w inny sposób?
  • Czy MEN ma w planach likwidację godzin dostępności, tzw. godzin czarnkowych?

 
MEN: możliwe rozszerzenie listy czynności w czasie godzin dostępności

Na interpelację odpowiedział sekretarz stanu Henryk Kiepura. Obecnie ministerstwo przygląda się efektywności zmian wprowadzonych w 2022 r. przez Przemysława Czarnka. W ramach działań zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli mają zostać wypracowane nowe rozwiązania i korekty.

Kiepura napisał o ewentualnym rozszerzeniu listy możliwych czynności i działań nauczyciela w tym czasie. Podkreślił, że wszystkie ewentualne zmiany będą wypracowane z uwzględnieniem nauczycieli, uczniów i rodziców.

Jednak ten pomysł zaniepokoił nauczycieli, którzy odczytali go jako możliwą darmową pracę. Piotr Gościniak ze Związku Nauczycielstwa Polskiego napisał w social mediach, że: ZNP nie zgodzi się na żadne dodatkowe, BEZPŁATNE zajęcia.

Ministra Barbara Nowacka chce, by czas, który nauczyciele spędzają w szkole, przeznaczali na pracę z uczniem

Barbara Nowacka w rozmowie Bogdanem Rymanowskim na antenie Radia Zet poinformowała, że trwają rozmowy o tym, jak wykorzystać tzw. godziny czarnkowe, które – jak zaznaczyła – są do dyspozycji dyrektora. Bo dzisiaj to jest absurdem, że nauczyciel ma siedzieć między 12 a 13 i czekać, aż przyjdzie jakiś rodzic, ale żeby realnie godziny, które nauczyciel spędza w szkole, były wykorzystane na pracę z uczniami – powiedziała Nowacka.

Ja się kompletnie nie zgadzam z tym, żeby były to godziny, które polegają na tym, że nauczyciel bez sensu siedzi i czeka „a może przyjdą rodzice”, bo i tak są w stałej dyspozycji do kontaktu z rodzicami – podkreśliła ministra edukacji.

Czy MEN zdecyduje się na likwidację tzw. godzin czarnkowych? Jak będzie wyglądała korekta tego rozwiązania? Wygląda na to, że wszystko zależy od dalszych rozmów z nauczycielami i związkami zawodowymi.

 

Źródła:

  1. Interpelacja nr 6664 do ministra edukacji w sprawie likwidacji tzw. godziny czarnkowej, https://sejm.gov.pl/sejm10.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=DBMAV9 (dostęp: 16.01.2025 r.).
  2. Odpowiedź na interpelację nr 6664 w sprawie likwidacji tzw. godziny czarnkowej, https://sejm.gov.pl/sejm10.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=DCFJWL&view=null (dostęp: 16.01.2025 r.).
  3. Protest z Wykrzyknikiem, wpis na Facebooku, https://www.facebook.com/photo?fbid=1013966477430217&set=a.658486502978218 (dostęp: 16.01.2025 r.).
  4. Gość Radia Z, wpis na platformie X, https://x.com/Gosc_RadiaZET/status/1876547243618209966 (dostęp: 16.01.2025 r.).
  5. Petycja do Ministry Edukacji Narodowej w sprawie wycofania obowiązkowych godzin dostępności nauczycieli, https://www.petycjeonline.com/petycja_do_ministry_edukacji_narodowej_w_sprawie_wycofania_obowizkowych_godzin_dostpnoci_nauczycieli?fbclid=IwY2xjawHp6ARleHRuA2FlbQIxMAABHW0w0ZKFj7yNK986nfxVz87eDyxwRRp_-dKJXfJKTeteeo1PInGJzGVlDg_aem_yeT3a8ehkMDmkM4jbynOnA (dostęp: 16.01.2025 r.).